Premier: głosowanie korespondencyjne to bezpieczna metoda
Głosowanie korespondencyjne to bezpieczna metoda przeprowadzenia wyborów prezydenckich - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Według niego wybory będą mogły odbyć się zgodnie 10 albo 17 maja.
2020-04-15, 14:44
Posłuchaj
Premier był pytany podczas konferencji prasowej o to, czy rząd jest gotowy na to, że posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, tworzącego Zjednoczoną Prawicę, zagłosują przeciwko ustawie wyprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w 2020 r., gdy wróci ona do Sejmu z Senatu.
Powiązany Artykuł
"Będą przeprowadzone w sposób bezpieczny". Rzecznik prezydenta o wyborach
- Robimy wszystko, żeby państwo było we właściwy sposób przygotowane do tych wyborów korespondencyjnych - zapewnił szef rządu.
Jak dodał, przykłady z różnych krajów świata pokazują, że "wybory korespondencyjne odbywają się, jest to właściwy sposób prowadzenia procesu demokratycznego i jednego z kluczowych aktów w demokracji, jakim są wybory".
REKLAMA
Wybory zgodnie z wcześniej zaplanowanymi terminami
Polityk podkreślił też, że rządzący - podejmując decyzję o wyborach korespondencyjnych - posunęli się bardzo daleko w zapewnieniu bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli. - Oczywiście jest to bezpieczna metoda przeprowadzenia wyborów - stwierdził premier.
Pytany o możliwość skorzystania przez niego z uprawnienia do ustanowienia dodatkowego dnia wolnego od pracy - o ile odpowiednie przepisy z tym związane wejdą w życie - w związku z wyborami korespondencyjnymi, odparł: "To jest pytanie, które dotyczy sytuacji hipotetycznej, więc trudno dzisiaj spekulować".
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: stan wyjątkowy niebezpiecznym precedensem. To śmierć dla demokracji
Podkreślił też, że zakłada, iż wybory będą mogły się odbyć zgodnie z wcześniej zaplanowanymi terminami, zgodnymi konstytucją: 10 albo 17 maja.
Ustawa PiS
Sejm 6 kwietnia br. uchwalił ustawę PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.
Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta musi odpowiadać terminom przeprowadzenia tegorocznych wyborów wypływających z przepisów konstytucji.
Najprawdopodobniej 28 kwietnia ustawą zajmą się trzy połączone komisje senackie: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
REKLAMA
kad
REKLAMA