Senat przyjął uchwałę upamiętniającą Zbrodnię Katyńską. Senatorowie jednogłośni

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej w 80. rocznicę jej popełnienia. Senat składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku - głosi uchwała.

2020-04-16, 17:08

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą Zbrodnię Katyńską. Senatorowie jednogłośni
Senat RP. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter/ Senat RP

Senat przyjął uchwałę jednogłośnie przy stuprocentowej frekwencji.

Powiązany Artykuł

NAC_Katyń_1200.jpg
Zbrodnia katyńska. 77 lat temu Niemcy poinformowali o odkryciu masowych grobów

Wątpliwości w sprawie określenia sprawcy

W trakcie dyskusji przed przyjęciem uchwały senator PiS Jerzy Czerwiński wyraził kilka wątpliwości co do niej, mówiąc, że "Senat ma szczególną rolę, jeżeli chodzi o zachowanie pamięci historycznej, o to, aby tę pamięć podtrzymywać i tu z tej izby powinna wychodzić cała prawda o danym zdarzeniu". - Dobrze, że podejmujemy tę uchwałę, ona jest potrzebna, przypomina zarówno naszemu społeczeństwu, jak i siłom zewnętrznym poza Polską, że takie zdarzenie, jak Zbrodnia Katyńska, ciąg właściwie zdarzeń, miały miejsce - podkreślił.

Wskazując, co jest nie do końca sprecyzowane w uchwale, powiedział, że "po pierwsze kto był autorem tej zbrodni". Zwrócił uwagę, że w uchwale pojawia się raz pojęcie "sowiecki reżim". - Trzeba według mnie posługiwać się tutaj wprost nazwą państwa, które w to było zamieszane i konkretnie, osobiście szef tego państwa, czyli Stalin - powiedział. W jego ocenie w uchwale powinna się pojawić nazwa Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. - Tym bardziej że taka uchwała pewnie odbije się też echem poza Polską - dodał.

Inna kwestia, na którą wskazywał senator, związana jest z tym, że w uchwale nie pojawia się sformułowanie "ludobójstwo" a jedynie "znamiona ludobójstwa".

REKLAMA

Uchwała trafi do innych państw europejskich?

Z kolei Kazimierz Michał Ujazdowski (KO) ocenił, że "uchwała jest klarowna i jednoznaczna w treści". - Poza tym nie można na nią patrzeć w oderwaniu od całego wysiłku obu izb polskiego parlamentu od wielu lat w tej sprawie - zauważył.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Wyrwa w tkance naszego narodu jest ciągle odczuwalna". Premier uczcił rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Zaproponował także marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, aby "ta uchwała i być może kilka innych podjętych w tej kadencji, o tej randze, została oficjalnie przekazana do drugich izb parlamentów europejskich, z którymi utrzymujemy najściślejszy charakter". Jak mówił, "to, co rzeczywiście szwankuje w Polsce, to jest brak systematycznego wysiłku komunikowania międzynarodowej opinii publicznej naszego stanowiska". - Zbrodnia Katyńska jest częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej - podkreślił.

Powiązany Artykuł

mosbacher 1200 east news.jpg
Ambasador USA w Polsce o Zbrodni Katyńskiej: ciemna karta w historii Europy

Marszałek Senatu, odnosząc się do tej propozycji, powiedział, że jest "skłonny przychylić się do tego wniosku".

REKLAMA

Treść uchwały ws. Zbrodni Katyńskiej

Uchwała głosi, że "Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku".

Wskazano w niej, że "zbrodnie w Katyniu, Miednoje i Charkowie dokonane w kwietniu 1940 roku, na blisko 22 tysiącach bezbronnych oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji, pracownikach administracji i sądownictwa miały na celu eksterminację polskiej inteligencji".

Podkreślono, że "przez wiele lat pamięć o zbrodni katyńskiej była fałszowana, a prawda o niej musiała czekać pół wieku na oficjalne ujawnienie". "Dzięki determinacji Państwa Polskiego, realizującego polską rację stanu i wsłuchanego w głos Rodzin Katyńskich, pomordowani spoczęli w poświęconej ziemi na nekropoliach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Oddając hołd zamordowanym rodakom nie zapominamy o pozostałych ofiarach stalinowskiego systemu totalitarnego wszystkich narodowości, ani o tym, że zbrodnia ta nigdy nie została osądzona" - zaznaczono w uchwale.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezes IPN o Zbrodni Katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

REKLAMA

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność zarówno rodzinom pomordowanych za wieloletnie i konsekwentne dążenie do poznania prawdy i podtrzymywanie pamięci o tej bestialskiej zbrodni, bez względu na szykany i zakazy mówienia o tych wydarzeniach, jak też tym, którzy w Polsce i poza jej granicami mieli odwagę odkrywać i mówić prawdę o Katyniu" - napisano w uchwale Senatu.

Senat wyraził też przekonanie, że "pamięć o noszącej znamiona ludobójstwa Zbrodni Katyńskiej powinna być częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej".

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej