Poruszające świadectwa historii. Reportaże o Getcie Warszawskim dostępne online
Towarzystwo Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce udostępnia online reportaże poświęcone historii Getta Warszawskiego. W przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, na stronie www.tskz.pl premierowo pokazany zostanie reportaż Hanny Dzielińskiej poświęcony rozpoczęciu walk.
2020-04-18, 03:26
Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku gdy Niemcy przystąpili do akcji likwidacji "dzielnicy żydowskiej". Do walki ruszyło wtedy około tysiąca słabo uzbrojonych bojowników żydowskich. Walki trwały do połowy maja i zakończyły się całkowitym zniszczeniem "dzielnicy żydowskiej" w Warszawie.
Powiązany Artykuł
![getto-warszawskie1-663.jpg](http://static.prsa.pl/images/6872b778-24b2-4cfa-b467-b24ae949e0ad.jpg)
Getto warszawskie - piekło w środku miasta
Reportaże o życiu w getcie
Autorka reportaży Hanna Dzielińska wyjaśnia, że cykl przybliża różne aspekty historii Getta w Warszawie, wśród już opublikowanych jej reportaży można zobaczyć między innymi poświęcony życiu codziennemu w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Ukazuje on dzieci, które walczyły o przetrwanie, a które często stawały się jedynymi żywicielami rodzin, w jaki sposób można było się wydostać za mury Getta, komu się to udawało, oraz, w których warszawskich dzielnicach, uciekinierzy z Getta mogli szukać schronienia.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Powstanie w Getcie - serwis specjalny w PolskieRadio.pl
Hanna Dzielińska wyjaśnia, że na stronie www.tskz.pl można obejrzeć reportaż o sztuce w Getcie, a także o "archiwum pamięci". Będzie on poświęcony podziemnemu archiwum Getta czyli, które zaczęło powstawać jesienią 1940 roku dzięki inicjatywie doktora Emanuela Ringelbluma i przy udziale stworzonej przez niego konspiracyjnej organizacji "Oneg Szabat". Jest ono jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Mama zawsze wraca". Wspomnienia dziewczynki z warszawskiego getta
Jutro z kolei zostanie udostępniony reportaż, poświęcony Marszom Pamięci, które odbywały się co roku szlakiem najważniejszych dla Powstania w Getcie miejsc.
mbl
REKLAMA