X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Więcej żołnierzy USA w Polsce, zakup technologii Patriot. Modernizacja armii za kadencji Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 09:00
Rotacyjna obecność tysiąca dodatkowych żołnierzy USA w sześciu polskich bazach i "nowa epoka" w sojuszu polsko-amerykańskim - tak opisać można wspólną deklarację prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Polska kupi też od USA systemy obrony rakietowej Patriot. - To ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska - ocenił prezydent.
Audio
  • Andrzej Duda dla Polskiego Radia: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter trwały (IAR)
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump
Prezydenci Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter/prezydent.pl
  • Dzięki deklaracji o współpracy wojskowej, podpisanej przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, w Polsce stacjonować będzie dodatkowo około tysiąca żołnierzy
  • Obecność ta będzie trwała i rotacyjna
  • Niezależnie od tego Polska kupi od USA rakiety Patriot z offsetem zakładającym transfer elementów tej technologii do firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej
  • W kraju będą więc produkowane elementy tego systemu obronnego
  • Pierwsze baterie "Patriotów" mają trafić do Polski w 2022 roku

Deklarację w sprawie zwiększonej liczebności amerykańskich sił w Polsce podpisali w Nowym Jorku we wrześniu 2019 roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Dokument ten jest rozwinięciem memorandum o współpracy militarnej Polski i USA z czerwca 2019 roku. Do jej podpisania doszło w Waszyngtonie. Był to jeden z celów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

d-t-2-1200.jpg
Wzmocnienie współpracy wojskowej. Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację

"Najważniejsze miejsce sojuszniczej obecności"

W ramach deklaracji ustalono, że w Polsce powstaną centra dowodzenia wojskami USA na wschodniej flance NATO, ośrodki szkoleniowe dla wojsk amerykańskich, polskich i Sojuszu, a także bazy wojsk rozpoznania, operatorów dronów i wojsk specjalnych USA. „Polska staje się najważniejszym miejscem sojuszniczej obecności na wschodniej flance” - ocenił prezydent Andrzej Duda w komentarzu do podpisanego dokumentu.

Na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania dziennikarzy, Andrzej Duda ocenił, że dokument o dalszej współpracy w zakresie obronności i obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce "ma charakter przełomowy, jakby przenosi nas do innej epoki". - Do tej pory, możemy powiedzieć, że Amerykanie próbowali, jak to wygląda w Polsce: w jaki sposób to funkcjonuje, jak się czują, jak wygląda logistyka, czy to jest rzeczywiście możliwe, żeby w Polsce przebywać i z powodzeniem realizować cele i zadania o charakterze obronnym, defensywnym. Myślę, że dowódcy armii Stanów Zjednoczonych przekonali się, że jest to po prostu możliwe i dzisiaj w dokumencie mówimy o obecności trwałej, czyli o takiej, która jest faktem i będzie - podkreślił Andrzej Duda.

PAP Andrzej Duda Donald Trump 1200.jpg
Politolog: deklaracja prezydentów USA i Polski to nasz kolejny sygnał na Kreml

"Wzmocnienie NATO-wskich wysiłków odstraszania"

W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu prezydent Andrzej Duda podkreślał wówczas, że obecność żołnierzy USA w Polsce będzie "rotacyjna i ciągła”. - Obecność baz ma być stała i trwała. Baza to infrastruktura. Więc baza rzeczywiście będzie i baza będzie stała i trwała, a obecność żołnierzy będzie ciągła, choć oni będą się zmieniali w formule rotacyjnej, ale będzie też trwała w tym znaczeniu, że zawsze będą amerykańscy żołnierze w Polsce. Taka mniej więcej jest treść tego porozumienia – wyjaśniał Andrzej Duda.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter trwały

W myśl czerwcowej deklaracji "Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia wysiłki NATO w odstraszaniu oraz obronie Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu". Podkreślono wspólne wartości Polski i USA, w tym "silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku", oraz zaznaczono „wzajemny szacunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw”.

Zawarto w niej także zapis o pogłębieniu i rozszerzeniu współpracy obronnej Polski i USA w najbliższych latach.


błaszczak duda usa 1200 pap.jpg
Deklaracja Polski i USA. Mariusz Błaszczak: wielki dzień dla bezpieczeństwa kraju

Obecnie w Polsce stacjonuje około 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy w kontyngentach NATO. Amerykańscy komandosi, którzy są w Europie od dekad, są także obecni na terytorium Polski przynajmniej od 2014 roku. Starania o zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce wpisują się w strategię modernizacji polskich sił zbrojnych, idzie za tym bowiem transfer nowoczesnych militarnych technologii.

Sukcesywna modernizacja armii

Na potrzebę działań unowocześniających polskie siły zbrojne prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę od samego początku swojej prezydentury. W wystąpieniu z okazji Święta Wojska Polskiego w sierpniu 2015 roku - w kilka dni po objęciu urzędu - prezydent mówił m.in.: "Musimy w tym kierunku działać, modernizować polską armię, wzmacniać ją, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo Polski i nas wszystkich, obywateli naszego kraju - Polek i Polaków”. - To także działanie ramię w ramię ze wszystkimi siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego, naszymi sojusznikami, naszymi gwarantami bezpieczeństwa. Wierzę w to, że bezpieczeństwo to już w najbliższym czasie będzie umacniane coraz bardziej - akcentował Andrzej Duda.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2015 roku

Współpraca wojskowa Polski i USA ma także wymiar zakupu przez Polskę wojskowego sprzętu najnowszej generacji. W styczniu 2020 roku podpisano umowę na dostawę dla polskiej armii samolotów F-35. Wcześniej, w marcu 2018 roku, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup od Amerykanów technologii rakiet Patriot w ramach programu „Wisła”.

patriot free 1200.jpg
Koncern Raytheon włączy polskie spółki w światowy system produkcji rakiet Patriot

- Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną obronę, posiadających broń, która zapewnia bezpieczeństwo – mówił Błaszczak i dodał, że system "Wisła" będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej Kraju.

System rakietowy "Patriot" (opr. PAP) System rakietowy Patriot (opr. PAP)

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MON: dołączamy do elitarnego grona państw

Kontrakt podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. W swoim wystąpieniu ocenił on wówczas, że "Patrioty" to "ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska, jeżeli mówimy o budowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, jeżeli mówimy o modernizacji polskiej armii, to właśnie mówimy, że będziemy ją wyposażali w tego typu uzbrojenie".

Offset za blisko miliard

pgz-umowa-podpis-pgz-1200.jpg
Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały porozumienie ws. produkcji modułów elektroniki

W marcu 2018 roku Mariusz Błaszczak podpisał także warte łącznie blisko 950 mln zł umowy offsetowe z korporacją Raytheon - producentem zestawów Patriot – i koncernem Lockheed Martin – wytwórcą głównego pocisku tego systemu. Umowy zakładają przekazanie Polsce zdolności do dowodzenia i kierowania rakietami oraz transfer technologii potrzebnych do produkcji i serwisowania wyrzutni i niezbędnych pojazdów, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych systemów obrony powietrznej.

Za obsługę tych gałęzi systemu Wisła odpowiadać będą firmy Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- Doprowadziliśmy do tego, że w Polsce będą produkowane środki łączności, elementy wyrzutni i środki transportu. Pieniądze trafią do zakładów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To nie tylko offset o wartości prawie miliarda złotych, ale także polonizacja tych elementów - mówił o tym kontrakcie Mariusz Błaszczak w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Szef MON: cena, którą wynegocjowaliśmy za system Patriot, jest dobra

Program Wisła, zakładający nabycie przez Polskę baterii Patriot, podzielono na dwie fazy dostaw. W pierwszej z nich Amerykanie zgodzili się sprzedać Polsce m.in. 16 wyrzutni, 208 pocisków oraz cztery stacje radiolokacyjne. USA zgodziły się też, by polskie zestawy były zintegrowane z IBCS – nowym systemem zarządzania polem walki, który ma zostać wprowadzony do amerykańskich wojsk lądowych.

Pierwsze baterie "Patriotów" mają dotrzeć do Polski w 2022 roku.

PolskieRadio24.pl, Prezydent.pl, PAP, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? Prezydent podpisał dokument

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:23
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie dotyczące określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych w perspektywie do 2035 roku. To podstawa do tworzenia dokumentów planistycznych obejmujących tę perspektywę, w tym związanych z rozbudową i modernizacją armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: 500 mld zł trafia do programu modernizacji polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:28
- Ogromne kwoty przeznaczane na program modernizacji polskiej armii - łącznie 500 mld zł - trafiają także do polskiego przemysłu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola (woj. podkarpackie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki dzień dla lotnictwa". Polska podpisała umowę na zakup samolotów F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 15:15
Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń