X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Światowy Dzień Książki. Polacy czytają coraz więcej, popularność zyskuje biblioteka cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:06
Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty.

Wartościowy prezent

kultura_online1200.jpg
80 mln zł wsparcia. Rząd zwiększa budżet programu "Kultura w sieci"

W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych. - To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział Makowski.

- Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytelnictwo on-line

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie. - Zwiększył się także czas przebywania w tej największej czytelni polskiej to znaczy, że my nie tylko korzystamy z niej chwilowo, ale po prostu czytamy - podkreśla Tomasz Makowski.

ksiazka biblioteka 1200.jpg
Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na czwartek

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Oferta Polskiego Radia

Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach. Obecnie w Jedynce można słuchać, między innymi, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta czy "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

W Dwójce "Obsługiwałem angielskiego króla" Bohumila Hrabala czyta Wiktor Zborowski, "Madame" Antoniego Libery - Janusz Gajos, a "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa - Marek Kondrat. W Trójce Grażyna Barszczewska i Adam Ferency czytają listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pod tytułem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie". Jest także wiele propozycji dla dzieci i młodzieży.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Kultura cyfrowa" dostępna dla wszystkich. Wsparcie MKIDN dla wielu projektów

Decyzja UNESCO

Jedynka powtarza bajkę muzyczną "Lato Muminków" według Tove Jansson z udziałem Gustawa Holoubka, w Trójce - "Akademię Pana Kleksa" Jana Brzechwy czyta Piotr Fronczewski, a powieść Patricka deWitta "Bracia Sisters", bracia - Paweł i Rafał Królikowscy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:50
26 marca minęło 125 lat od ukazania się w "Gazecie Polskiej" pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dzieła, które na stałe weszło do historii literatury światowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czytać w czasie epidemii? Rekomendacje książek na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 19:42
- Powinniśmy szukać opowieści, które oderwą nas od obecnej sytuacji. Potrzebujemy odskoku i odrobiny uśmiechu. Musimy bronić się psychicznie i duchowo przed presją, w której się znaleźliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz, pisarz.
rozwiń zwiń