Światowy Dzień Książki. Polacy czytają coraz więcej, popularność zyskuje biblioteka cyfrowa
Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
2020-04-23, 10:06
Posłuchaj
- Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty.
Wartościowy prezent
Powiązany Artykuł
80 mln zł wsparcia. Rząd zwiększa budżet programu "Kultura w sieci"
W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych. - To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział Makowski.
- Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.
REKLAMA
Czytelnictwo on-line
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie. - Zwiększył się także czas przebywania w tej największej czytelni polskiej to znaczy, że my nie tylko korzystamy z niej chwilowo, ale po prostu czytamy - podkreśla Tomasz Makowski.
Powiązany Artykuł
Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na czwartek
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
REKLAMA
Oferta Polskiego Radia
Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach. Obecnie w Jedynce można słuchać, między innymi, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta czy "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.
W Dwójce "Obsługiwałem angielskiego króla" Bohumila Hrabala czyta Wiktor Zborowski, "Madame" Antoniego Libery - Janusz Gajos, a "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa - Marek Kondrat. W Trójce Grażyna Barszczewska i Adam Ferency czytają listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pod tytułem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie". Jest także wiele propozycji dla dzieci i młodzieży.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Kultura cyfrowa" dostępna dla wszystkich. Wsparcie MKIDN dla wielu projektów
Decyzja UNESCO
Jedynka powtarza bajkę muzyczną "Lato Muminków" według Tove Jansson z udziałem Gustawa Holoubka, w Trójce - "Akademię Pana Kleksa" Jana Brzechwy czyta Piotr Fronczewski, a powieść Patricka deWitta "Bracia Sisters", bracia - Paweł i Rafał Królikowscy.
REKLAMA
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.
pg
REKLAMA