more_horiz
Wiadomości

Pięciopunktowy plan dla Europy. Prezydent Andrzej Duda przedstawił go przywódcom państw

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:50
Prezydent apeluje o refleksję nad tym, jak będzie wyglądał świat i współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii koronawirusa. Andrzej Duda skierował w tej sprawie list do przywódców Europy, w którym przedstawił pięciopunktowy plan.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Twitter/prezydentpl

"Wybuch pandemii COVID-19 wymusił na naszych rządach podjęcie szybkich, zdecydowanych decyzji, których głównym celem było maksymalne ograniczenie liczby zachorowań i ocalenie jak największej liczby ludzi. W przypadku wielu państw przymusowe zamrożenie gospodarek trwa już niemal dwa miesiące, powodując trudne na razie do oszacowania koszty. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że ta decyzja, jakkolwiek trudna, była słuszna, ponieważ głównym zadaniem rządzących jest ochrona życia i bezpieczeństwo obywateli, nawet za cenę negatywnych skutków dla wzrostu PKB, które w przyszłości będziemy w stanie, jestem przekonany, odpracować" - twierdzi Andrzej Duda.

"W tym kontekście uważam, że nadszedł czas, aby wspólnie zastanowić się, jak będzie wyglądał świat i współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii koronawirusa" - czytamy.

Czytaj więcej
DUDA_1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda gwarantuje silne państwo

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Polska nie może być oczerniana". Aktywność prezydenta w obronie prawdy historycznej

"Bez wątpienia obecna nadzwyczajna sytuacja pokazała, że w przypadku kryzysów globalnych odległość geograficzna, bogactwo, siła armii to nie jedyne sposoby zapewnienia skutecznej ochrony dla naszych obywateli i państw. Okazało się, że ścisła sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi gospodarkami, która jeszcze nie tak dawno zdawała się wielką zaletą, teraz stała się po części obciążeniem. Brakuje nam również skutecznych globalnych narzędzi do zarządzania kryzysami o zasięgu światowym" - ocenia prezydent.

"Obecny kryzys pokazał jednak, że gdy minął pierwszy szok wywołany wybuchem pandemii, byliśmy zdolni do solidarnej współpracy, przynoszącej bardzo konkretne rezultaty - kolejne ocalone życia, uratowane dzięki niejednokrotnie podarowanemu sprzętowi medycznemu czy zaoferowanej pomocy lekarskiej" - czytamy dalej.

"Uważam, że jest to dobry punkt wyjścia do refleksji nad kierunkami wybranych aspektów polityki międzynarodowej" - podkreślił Andrzej Duda.

Pięciopunktowy plan dla Europy

Pierwszym punktem - według prezydenta - powinna być współpraca na rzecz zwiększenia wydolności krajowych systemów ochrony zdrowia, a także wypracowania mechanizmów pomocy międzypaństwowej. W tym kontekście prezydent proponuje europejski mechanizm zabezpieczenia medycznego i wspólne badania naukowe.

W drugim punkcie prezydent chce, by ratowanie gospodarek uwzględniało sprawiedliwy i efektywny podział środków wśród potrzebujących. Andrzej Duda apeluje w tym kontekście o powołanie "instrumentu inwestycyjnego, który łączyłby cele rozwojowe i spójnościowe".

Czytaj więcej
1200_koronawirus_EN.jpg
"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Blisko 3 mld zł na Fundusz Medyczny. Inicjatywa prezydenta, która wzmocni służbę zdrowia

Trzeci punkt to egzekwowanie prawa międzynarodowego, a czwarty to wzmacnianie bezpieczeństwa militarnego. Ostatni postulat to kontynuacja działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przy pogodzeniu ich z elementami polityki społecznej i rozwojowej.

Prezydent zapowiedział, że Polska będzie szukać partnerów do spełnienia tych postulatów.

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem