Polska przejmie przewodnictwo w V4. Wiceszef MSZ: determinantą działań walka z koronawirusem
- Zakładamy wypracowanie i prezentowanie przez Grupę Wyszehradzką wspólnych postulatów dotyczących unijnego planu odbudowy gospodarki, determinantą działań V4 w czasie polskiego przewodnictwa będzie walka z pandemią koronawirusa - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
2020-04-30, 09:45
Od lipca Polska przejmie roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, w której skład wchodzą również Czechy, Słowacja i Węgry. Szymon Szynkowski vel Sęk w kwietniu został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. polskiego przewodnictwa w V4.
Powiązany Artykuł
"Konieczna ambitna polityka inwestycyjna". Premier rozmawiał z Merkel i szefami rządów V4
- Program polskiego przewodnictwa w V4 mieliśmy już właściwie gotowy, ale znane nam wszystkim wydarzenia związane z pojawieniem się koronawirusa zmusiły nas do spojrzenia na niego jeszcze raz pod kątem nowych wyzwań i obecnej sytuacji. Obecnie kończymy prace nad zmodyfikowanym projektem programu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkie - powiedział PAP Szynkowski vel Sęk.
- Dyskutujemy z innymi ministerstwami o najważniejszych tematach, którymi Grupa Wyszehradzka powinna się w tym czasie zajmować. Wkrótce rozpoczniemy konsultacje na ten temat z pozostałymi państwami V4. To zwyczajowy proces konsultacji, tyle że prowadzony w zdecydowanie nowych okolicznościach - dodał.
Wiceszef MSZ podkreślił, że duża część agendy V4 będzie tradycyjnie związana z programem prac UE, jednak polskie przewodnictwo przypada w trudnym momencie ze względu na pandemię koronawirusa.
REKLAMA
"Walka z COVID-19"
- Istotną determinantą dla naszych działań jest i będzie walka z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Zadaniem dla wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej w czasie prezydencji Polski w V4 będzie jak najszybsze zapewnienie powrotu do normalności we wszystkich obszarach funkcjonowania: politycznym, gospodarczym i społecznym. Wymagać to będzie intensywnego dialogu i harmonijnej współpracy w regionie i całej UE. Jest to tym ważniejsze, że nasze kraje są mocno ze sobą związane społecznie i gospodarczo oraz zajmują kluczowe pozycje w swoich bilansach handlowych - powiedział Szynkowski vel Sęk.
Podkreślił, że polska prezydencja "chce zachęcić pozostałe państwa z V4 do współpracy w obszarach dotyczących przede wszystkim gospodarki, w tym współpracy na rzecz odbudowania jednolitego rynku UE". - V4 powinna aktywnie uczestniczyć w dyskusji nt. planu naprawczego UE po epidemii COVID-19 - dodał.
Szynkowski vel Sęk pytany o wspólne działania V4 w zakresie walki z epidemią koronawirusa zadeklarował, że Polska będzie dążyć do tego, aby grupa działała spójnie i solidarnie.
REKLAMA
- Zakładamy wypracowanie i prezentowanie przez V4 wspólnych postulatów dotyczących konstrukcji unijnego planu odbudowy gospodarki oraz jego finansowania. Ważne będzie spójne stanowisko V4 ws. kształtu budżetu UE. Kluczowa jest również koordynacja V4 w odniesieniu do bieżących inicjatyw po COVID-19, w szczególności współpraca w zakresie zdrowia, w obszarze gospodarki i transportu - dodał.
Kwestie cyfrowe
Wiceszef MSZ podkreślił, że w związku z pandemią koronawirusa strona polska koryguje na bieżąco plany dotyczące prezydencji w V4 i tak np. wydarzenia planowane na lipiec najprawdopodobniej odbędą się w innej formule lub zostaną przesunięte na jesień.
Wśród priorytetów przewodnictwa w V4 Szynkowski vel Sęk wymienił kwestie cyfrowe. - W zaistniałej sytuacji przekonujemy się, jak ważną rolę odgrywają takie rozwiązania umożliwiające funkcjonowanie w sposób zdalny, dający poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Wiele przyjętych rozwiązań, które sprawdziły się w trudnych czasach, wejdzie zapewne na stałe do katalogu wykorzystywanych przez nas na co dzień narzędzi - dodał wiceszef MSZ.
REKLAMA
Zaznaczył, że Polska chce, aby V4 wypracowała wspólne stanowisko ws. spodziewanych propozycji legislacyjnych na forum UE w obszarze sztucznej inteligencji (AI), a celem będzie opracowanie analizy zdolności państw V4 w zakresie robotyki. Ponadto - jak mówił - resort cyfryzacji będzie podejmować inicjatywy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Jako kolejne priorytety polskiego przewodnictwa wymienił szukanie wspólnych rozwiązań w zakresie zmian klimatu, konsultacje nt. europejskiego rynku gazu ziemnego, współpracę w zakresie innowacyjnych technologii w energetyce, w tym rozwój elektromobilności i prowadzenie wspólnych projektów badawczych dotyczących technologii magazynowania i pozyskiwania energii elektrycznej.
- Grupa Wyszehradzka będzie w dalszym ciągu aktywna w sprawach dotyczących polityki rozszerzenia i sąsiedztwa UE. Jeśli chodzi o inne formaty V4+, będziemy kontynuować dialog z naszymi tradycyjnymi partnerami (m.in. państwami Beneluksu, NB8 /Nordic-Baltic 8/, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Japonią, Republiką Korei). Polska w czasie swojej prezydencji V4 poświęci szczególną uwagę 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej (luty 2021 r.) - planujemy z tej okazji zorganizować w Polsce specjalne wydarzenie. To dobra okazja do podsumowania dotychczasowej działalności V4 i wytyczenia kierunków na przyszłość - powiedział wiceszef MSZ.
Pytany o obecne rozmowy i konsultacje Grupy Wyszehradzkiej poinformował, że prowadzone są one głównie w ramach wideokonferencji. Przypomniał w tym kontekście rozmowy szefów MSZ V4 dotyczące Partnerstwa Wschodniego czy wideokonferencję szefów dyplomacji państw V4 i Niemiec oraz rozmowy szefów rządów.
REKLAMA
dn
REKLAMA