X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kolejny etap odmrażania gospodarki. Zobacz obowiązujące wytyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
Ministerstwo rozwoju opublikowało wytyczne dla poszczególnych branż w związku ze złagodzeniem obostrzeń wprowadzonych podczas pandemii koronawirusa. Od poniedziałku 4 maja otwarte zostaną niektóre instytucje kultury, galerie handlowe, hotele, gabinety rehabilitacji i sklepy budowlane oraz meblarskie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Molecki/East News

Wytyczne ministerstwa, które zostały przygotowane dla odmrażanych sektorów polskiej gospodarki, mają  zminimalizować zagrożenie zakażeniem podczas powrotu do tzw. nowej normalności. 

przedszkole puste 1200 free
Koronawirus w Polsce. GIS opublikował wytyczne dla przedszkoli i żłobków

Bezpieczne zakupy w centrach handlowych

Po weekendzie majowym będziemy mogli wrócić do galerii handlowych, jednak te będą funkcjonować na nowych zasadach. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło nowe wytyczne.

 • Klienci powinni mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego.
 • Mają również obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych (lub rękawiczek foliowych) zapewnionych przez operatora danego sklepu.
 • Klienci są także zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów
 • Właściciele sklepów są zobligowani do  zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich  wejściach (również do placówek wewnątrz), a także w toaletach i przy kasach.
 • W strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.
 • Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów

Zasady korzystania z bibliotek

Od 4 maja br. otwarte zostaną niektóre instytucje kultury, w tym biblioteki. Oto nowe wytyczne.

 • Zalecono ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) oraz innych stanowiskach obsługi czytelników.
 • Ministerstwo zaleciło także wydzielenie "drogi brudnej", czyli miejsca zwrotu książek, oraz "drogi czystej" dla książek wypożyczanych z biblioteki.
 • Rekomenduje się również ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych oraz wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
 • Zaleca się także, w miarę możliwości, wietrzenia nieklimatyzowanych pomieszczeń

Powracają zabiegi rehabilitacyjne

Drugi etap odmrażania sektorów polskiej gospodarki dotyczy również funkcjonowania gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej. Nadal jednak będą zamknięte salony masażu. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło nowe wytyczne.

 • Przed wykonaniem usługi rekomenduje się wywiad telefoniczny, którego celem jest ustalenie występowania u danej osoby objawów choroby lub ryzyka narażenia na chorobę. Ma być on przeprowadzony na podstawie ankiety wstępnej kwalifikacji, rekomendowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.
 • Odradza się uczestniczenie w zabiegach osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne).
 • W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, pacjent nie powinien zostać wpuszczony na teren gabinetu.
 • Pacjentów będzie obowiązywać noszenie maseczek i zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów. Obowiązkowe noszenie maseczek medycznych bądź przyłbic oraz rękawiczek jednorazowych  będzie obowiązywało też fizjoterapeutów.
 • Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska (wszystkich przedmiotów, z którymi pacjent miał kontakt podczas zabiegu – w tym leżanka, przybory i przyrządy do ćwiczeń, ewentualnie elementy urządzeń zabiegowych).
 • Grafik pracy pracowników oraz grafik przyjęć pacjentów powinien być tak ułożony, aby nie doprowadzić do gromadzenia się pacjentów w poczekalni. W salonie, na jedną osobę powinno przypadać przynajmniej 15 m2 (nie wliczając osoby świadczącej usługę).

Wznowienie działalności hoteli i miejsc noclegowych 

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Przedstawiamy nowe wytyczne.

 • Ograniczona będzie liczba gości, którzy jednocześnie mogą znajdować się w obiekcie. Ich właściciele powinni umieszczać w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku. Każdy obiekt będzie musiał stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby.
 • Zaleca się także ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji. Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu, obiekcie czy  pensjonacie będzie dotyczył osób tam nie zakwaterowanych.
 • Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet.
 • Rekomenduje się również zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. Zalecamy również dezynfekcję sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.
 • Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Jednocześnie sprzątanie pokoi będzie się odbywało jedynie na życzenie klienta.
 • Ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwości spożywania posiłków w częściach restauracyjnych, natomiast będą mogły one być wydawane bezpośrednio do pokoi. Wspólne sale telewizyjne, pokoje/sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki oraz inne przestrzenie w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, będą wyłączone z użytkowania do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania.

Wytyczne dla sklepów budowlanych i meblarskich

Od 4 maja br. otwarte zostaną otwarte także sklepy budowlane i meblarskie. Oto nowe wytyczne.

 • Zapewnienie informacji nt. konieczności utrzymania ograniczonej liczby osób w sklepie. Na jedną osobę przypada minimum 15 m kw.
 • Rezygnacja z organizowania animacji, w tym roznoszenia ulotek, wydarzeń promocyjnych i innych akcji na terenie sklepów, które mogą sprzyjać tworzeniu się skupisk ludzi.
 • Po każdym kliencie należy zdezynfekować PIN-pady. Właściciele sklepów powinni zadbać o bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.

dn/Ministerstwo Rozwoju

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szumowski: otwarcie miejsc opieki nad dziećmi musi się odbyć z zachowaniem bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:36
- Musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był niezwykle oddany pacjentom". Nie żyje ratownik z Radomia zakażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 23:45
Zmarł zarażony koronawirusem ratownik medyczny z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu – poinformował w piątek prezydent Radomia Radosław Witkowski. To trzecia ofiara epidemii wśród pracowników medycznych w regionie radomskim.
rozwiń zwiń