more_horiz
Wiadomości

"Żadne kłamstwa tego nie zatuszują". Mosbacher oskarża Chiny o kryzys związany z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 17:41
"Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie i żadne kłamstwa tego nie zatuszują" - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Georgette Mosbacher
Georgette MosbacherFoto: PAP/Rafał Guz

"Panie Ambasadorze, COVID-19 to zagrożenie, z którym cały świat walczy wspólnie. Poza Chinami - Komunistyczna Partia Chin tuszowała istnienie wirusa, blokuje dostęp dla naukowców, i robiła zapasy środków medycznych, jednocześnie ukrywając informacje" - napisała na Twitterze ambasador USA w odpowiedzi na wpis ambasadora Chin w Polsce Liu Guangyuana.

"Szukanie kozła ofiarnego i oszczerstwa nie zatuszują niekompetencji Pani rządu i nie uratują istnień ludzkich. Proszę oszczędzać energię na opanowanie pogarszającej się sytuacji w USA i zrobić coś pozytywnego dla wszystkich na świecie" - stwierdził z kolei Guangyuan.

"Stany Zjednoczone mają największy wkład finansowy w walkę z Covid-19"

Według Guangyana, "zamiast dawać dobry przykład powstrzymywania wybuchu epidemii we własnym kraju, administracja rządowa USA wciąż tuszowała fakt istnienia pandemii i obarczała winą innych".

5G technologie 1200
Ekspert: pełna kontrola Chin nad 5G to byłby poważny problem. Chodzi o stabilność Zachodu

"To supermocarstwo stało się głównym podmiotem zakłócającym trwającą globalnie walkę przeciwko COVID-19" - ocenił ambasdor na Twitterze.


Mosbacher w odpowiedzi wskazała, że "Stany Zjednoczone mają największy wkład finansowy spośród wszystkich krajów w globalną walkę z COVID-19". Jej zdaniem, "chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie, i żadne kłamstwa tego nie zatuszują".

Krytyczna ocena Trumpa wobec WHO

Pekin odpiera zarzuty zagranicznych krytyków, w tym szczególnie Waszyngtonu, o zaniedbania i próby ukrycia danych dotyczących pandemii COVID-19, która wybuchła zapewne pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan.

Od tamtej pory na świecie wykryto już ponad 3,2 mln infekcji, a ponad 227 tys. zakażonych zmarło.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w połowie kwietnia, że jego kraj przestanie wpłacać składki na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Wcześniej oceniał również, że WHO sprzyjała Chinom. 

kad

Zobacz także

Zobacz także