X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szef MEN: za kilka dni premier poinformuje, kiedy i w jakiej formule uczniowie wrócą do szkół

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:21
W poniedziałek na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski przyznał, że we wszystkich szkołach dla młodzieży w Polsce funkcjonuje nauczanie na odległość.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Twitter/KPRM
Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: otwarcie szkół zależy od opinii ministra zdrowia

Dariusz Piontkowski był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, o to kiedy uczniowie wrócą do szkół. "O tym w jakiej formule i kiedy uczniowie będą wracali do szkół premier Mateusz Morawiecki będzie informował za kilka dni, wtedy przekażemy więcej szczegółów" - odpowiedział minister.

- Z informacji, które mamy, to przytłaczająca większość uczniów korzysta z kształcenia na odległość i z tej formy elektronicznej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do nowoczesnego sprzętu i do szybkiego internetu, stąd działania Ministerstwa Cyfryzacji, za które jeszcze raz dziękuję - zaznaczył Piontkowski.

I my - jak dodał - "przewidując taką sytuację wyraźnie wskazaliśmy, że nauczyciele mogą prowadzić także w inny sposób edukację na odległość". - Mogą to być na przykład drukowane pakiety przekazywane uczniom, czy dostępne w szkole raz na tydzień, czy dostarczane do domów. To już zależy od gminy. I z tego, co wiemy we wszystkich szkołach w Polsce, w szkołach dla młodzieży funkcjonuje nauczanie na odległość - powiedział minister edukacji.

"Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym mają prawo zamknąć placówkę"

Minister był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy samorządy mogą decydować o tym, czy prowadzone przez nie szkoły będą w danym mieście otwierane czy też nie.

Polityk odpowiedział, że "zgodnie z rozporządzeniem sprzed kilku lat dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym mają prawo zamknąć placówkę ze względów zdrowotnych, ze względów bezpieczeństwa". - Z tego przepisu skorzystały chociażby organy prowadzące, które nie chciały otwierać przedszkoli od 6 maja i podobnie będzie także ze szkołami - zaznaczył minister edukacji.

"Możliwe ocenianie i klasyfikowanie uczniów, którzy mieli problemy z dostępem do edukacji online"

Pytany podczas konferencji prasowej, w jakich szkołach najczęściej były zgłaszane problemy z dostępem do edukacji zdalnej oraz jak będzie przebiegało ocenianie i promocja uczniów z takimi problemami, Piontkowski przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej taka klasyfikacja i ocenianie są możliwe.

- Trzeba przypomnieć, że w przypadku chociażby maturzystów, ten okres kształcenia na odległość, to około miesiąca. A przecież ci uczniowie, przez wcześniejszą część roku, w sposób tradycyjny, klasyczny, uczestniczyli w zajęciach i nie było żadnych problemów, aby taką klasyfikację dokonać. I na podobnych zasadach będzie odbywała się klasyfikacja uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych – zapewnił.

Jak wyjaśnił, "tam nauczyciele na pewno będą brali pod uwagę dotychczasowe wyniki, osiągnięcia uczniów z tej klasycznej formuły nauczenia". - Ale oczywiście także mają prawo i z tego co wiem, korzystają, oceniają uczniów za ich aktywność, wykonywanie pracy w kształceniu na odległość. I na tej podstawie oczywiście będzie ostateczna klasyfikacja, wystawienie ocen końcowych - przyznał.

Odnosząc się do pytania o problemy szkół z techniczną stroną edukacji zdalnej, minister ocenił, że "nie było typu szkół, który by odbiegał od innych typów szkół funkcjonujących w Polsce". - A raczej ten brak dostępu do sprzętu wynikał z warunków materialnych na poszczególnych terenach. I od tego był uzależniony bardziej. Zamożność rodziny w bardzo mocnym stopniu wpływała na dostępność do nowoczesnego sprzętu, możliwość kształcenia online – dodał.

Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w tej sprawie podejmują organy prowadzące. Muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: nauczycielom pracującym zdalnie należy się pełne wynagrodzenie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 14:50
- Nauczycielom, którzy będą wykonywali pracę zdalnie, należy się pełne wynagrodzenie. Jeżeli będzie to tylko gotowość do pracy, będzie im się należało zasadnicze wynagrodzenie - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagrożenie epidemiczne mniejsze niż w sklepie". Szef MEN o maturach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:05
"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie" - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.
rozwiń zwiń