more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki proponuje większy budżet na Wspólną Politykę Rolną. Skierował list do przywódców UE

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:15
Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Zwiększenie obejmowałoby równo wszystkie koperty narodowe. Dodatkowe środki byłyby w całości przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze - poinformowała kancelaria premiera.
Premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców UE proponuje zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc.
Premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców UE proponuje zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc.Foto: STANISLAW KOWALCZUK/East News

KPRM poinformowała, że list premiera Morawieckiego został przesłany do przewodniczącej Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi oraz 26 szefów rządów państw członkowskich UE.

"Polska proponuje zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. (w przybliżeniu około 0,03 proc. unijnego dochodu narodowego) w stosunku do wielkości zaproponowanej w 2018 roku. Zwiększenie to obejmowałoby równo wszystkie koperty narodowe i każdy kraj otrzymałby, pod pewnymi warunkami, dodatkowe 10 proc. w stosunku do tego, co otrzymał w ramach kopert narodowych zaproponowanych w 2018 roku" - napisał Mateusz Morawiecki w liście.

Czytaj więcej
Morawiecki TT-663.jpg
Premier w "FAZ": odpowiedzią na kryzys związany z pandemią powinna być Europa Solidarności

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prof. Tomasz Grosse: Unia tworzy fundusz odbudowy po epidemii COVID-19

Jak podkreślił, dodatkowe środki byłyby w całości przeznaczone na działania w dziedzinie środowiska i klimatu w I i II filarze. "Zapewni to równe dla wszystkich rolników europejskich wzmocnienie Wspólnej Polityki Rolnej, zwiększy jej wkład w Europejski Zielony Ład oraz przyspieszy konwergencję zewnętrzną w sposób niekonfliktowy" - napisał szef rządu.

"UE ponosi pełną odpowiedzialność za rolnictwo"

Premier zwrócił też uwagę, że czas pandemii to chwila, w której Unia Europejska bez konkretnych działań nie będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania, które w wyniku pandemii dotykają każdy z naszych krajów.

"Wyrażam nadzieję, że wzmocnienie Wspólnej Polityki Rolnej będzie filarem współpracy dla dobra naszych krajów, a także dla dobra całej Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że nasze działania przyniosą wymierne korzyści dla obywateli UE oraz pomogą przezwyciężyć skutki kryzysu związanego z COVID-19. Unia Europejska ponosi pełną odpowiedzialność za sektor rolnictwa. Jeżeli odpowiedzialności tej nie będzie towarzyszył odpowiedni budżet, może to oznaczać początek załamania tego sektora" - podkreślił Morawiecki. 

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem