X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Decyzja w ciągu tygodnia". Politycy KO o ewentualnej zmianie kandydata na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:51
- Ostateczna decyzja ws. kandydata na prezydenta zapadnie w przeciągu tygodnia, do półtora. Oczywiste jest, że kandydat KO musi być przekonany do mocnej i ostrej walki, żadnego odpuszczania nie będzie - mówił w czwartek poseł KO Sławomir Neumann.
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: PAP/Leszek Szymański

PAP Borys Budka 2 1200.jpg
Publicysta: mamy do czynienia z potężnym chaosem w PO

W ostatnich dniach w Platformie Obywatelskiej pojawia się coraz więcej głosów, choć nieoficjalnych, o konieczności zmiany kandydata na prezydenta. Politycy w nieoficjalnych rozmowach wskazują m.in. na szefa PO Borysa Budkę i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Jeszcze we wtorek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podtrzymywała wolę kandydowania. - Nie zamierzam rezygnować ze startu  - zapewniała w rozmowie z TVN 24.

Z kolei w czwartek pytana przez dziennikarzy, czy kandyduje w wyborach, odpowiedziała: "W tym momencie tak". Dopytywana, czy chce pozostać kandydatką, odpowiedziała: "Będziemy o tym rozmawiać".

- Trzeba wygrać wybory z PiS, trzeba wygrać wybory z Andrzejem Dudą. Musimy się zorganizować, zebrać i ruszyć na przeciwnika skutecznie, jako cała formacja (...). To jest moment wielkiej jedności Platformy, którą musimy pokazać - oświadczyła Kidawa-Błońska.

"Odpuszczania nie będzie"

Członek zarządu PO Sławomir Neumann powiedział w czwartek, że kwestią wyborów prezydenckich zarząd partii zajmie się jeszcze w tym tygodniu. - Każda decyzja, którą podejmiemy, musi być decyzją głęboko przemyślaną. Jedno jest oczywiste, kandydat KO musi być przekonany do mocnej i ostrej walki. Żadnego odpuszczania nie będzie - zapewnił.

- Trzeba porozmawiać z Małgorzatą, jak widzi swoją drugą kampanię, bo pierwsza właściwie się zakończyła. Mamy na to kilka dni. Nie wyobrażam sobie, że zrobimy coś wbrew Małgorzacie, czy Małgorzata zrobi coś wbrew Platformie. Takie rzeczy się u nas nie zdarzają - podkreślił Neumann. - Jeżeli Małgosia będzie chciała kandydować, to będzie kandydować. To jest sprawa zamknięta - dodał.

Krzysztof Sobolewski PAP 1200.jpg
Krzysztof Sobolewski: po stronie opozycji nie ma jednomyślności ws. organizowania wyborów

Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kandydata w wyborach zapadnie w przeciągu tygodnia, do półtora. Polityk zapewnił, że do nowych wyborów Koalicja Obywatelska przystąpi z własnym kandydatem, nie będzie przekazywać poparcia kandydatom innych ugrupowań.

Spekulacje medialne

Poseł Arkadiusz Myrcha powiedział, że nie uczestniczy w żadnych spekulacjach medialnych dotyczących kandydata PO na prezydenta. - Nie ma zarządzonych żadnych innych wyborów, więc dla mnie kandydatką ostatnią, która dostała rekomendacje Platformy, jest pani wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska - podkreślił.

Senator KO Marcin Bosacki powiedział w czwartek w TVN 24, że jego kandydatem na prezydenta ze strony KO jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wybory, w których ona startowała, nie odbyły się.

- Przewodniczący mojej partii Borys Budka mówi, że mamy nowe otwarcie, potrzebne są nowe decyzje i teraz potrzeba rzeczywiście twardych, jasnych szybkich decyzji, co robimy. Jestem przekonany, że jeśli ruszymy na nowo z kampanią Małgorzaty Kidawy-Błońskiej lub ewentualnie - przy jej rezygnacji - innego kandydata, to nasz kandydat lub kandydatka wejdzie do drugiej tury i będzie miał ogromne szanse wygrać z prezydentem Andrzejem Dudą, którego prezydenturę uważam za najgorszą od 1989 roku - powiedział senator KO.

Grodzki i Sikorski

Pytany o to, kto jego zdaniem będzie najlepszym kandydatem KO w tych wyborach, gdyby Kidawa-Błońska ogłosiła swoją rezygnację, Bosacki powiedział, że jeśli Małgorzata Kidawa-Błońska sama zrezygnuje z kandydowania, to według niego ludźmi sprawdzonymi w sytuacjach kryzysowych, którzy byliby wspaniałymi prezydentami na czas kryzysu, są marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz były marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

grodzki 1200 pap.jpg
Publicysta: zmiana kandydata PO na prezydenta byłaby przyznaniem się do porażki

- Z obydwoma miałem okazję współpracować i to są ludzie, którzy w mojej opinii mogliby Polskę poprowadzić spokojnie przez ten ogromny kryzys. Ale podkreślam, w tej chwili kandydatem jest Małgorzata Kidawa-Błońska - zaznaczył Bosacki.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej w niedzielę uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: zmiana kandydata PO na prezydenta byłaby przyznaniem się do porażki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:18
- Argumenty, zarówno za, jak i przeciw wymianie kandydatki PO na prezydenta, są bardzo mocne. Jej wycofanie byłoby przyznaniem się do porażki - nie tylko samej kandydatki, ale również partii, która wcześniej ją jednoznacznie poparła i przeprowadziła prawybory - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oferuję pomoc w zbiórce podpisów". Lider PSL o ewentualnej wymianie kandydata KO na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:09
- W przypadku, gdyby Koalicja Obywatelska zdecydowała się na zmianę kandydata na prezydenta i został narzucony jakiś kuriozalny termin zbierania podpisów pod nową kandydaturą, jestem gotów pomóc w zbiórce podpisów potrzebnych do rejestracji kandydata - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń