"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK

Minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W programie "Gość Wiadomości" mówił, że inwestycja jest niezbędna Polsce i Warszawie.

2020-05-20, 01:50

"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK
Jedna z wizualizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Foto: Cpk.pl

Posłuchaj

Jacek Sasin o CPK
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że w niedalekiej przyszłości stołeczne Lotnisko Chopina będzie niewystarczające.

Powiązany Artykuł

cpk projekt 1200.jpg
Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

- CPK jest nam niezbędnie potrzebny w najbliższych latach. Już dzisiaj lotnisko na Okęciu nie jest w stanie obsłużyć ruchu lotniczego. 18 milionów pasażerów w roku ubiegłym, a ostateczna przepustowość Okęcia to to 22 miliony pasażerów. Eksperci mówią, że w ciągu najbliższych 10 lat do Warszawy będzie chciało przylecieć 35 milionów pasażerów. Kto ich obsłuży? - pytał Jacek Sasin.

REKLAMA

"Inwestycja dla całej Polski"

Wicepremier dodał, że inwestycja wpisuje się w prowadzoną przez rząd politykę walki z wykluczeniem komunikacyjnym. - Będziemy CPK budować. Prawo i Sprawiedliwość przy wsparciu, mam nadzieję, pana prezydenta Andrzeja Dudy. To jest nasza racja stanu. To nie jest tylko inwestycja dla Warszawy, czy jej najbliższych okolic, to jest inwestycja dla całej Polski. To jest cała sieć połączeń komunikacyjnych, które dotrą do miast, które dzisiaj są wykluczone komunikacyjnie. One uzyskają znakomite połączenia drogowe i kolejowe z centrum Polski, właśnie z Centralnym Portem Komunikacyjnym. To jest taki cywilizacyjny skok, coś na miarę Gdyni w II Rzeczpospolitej - mówił Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych przekonywał, że tylko Centralny Port Komunikacyjny jest w stanie zapewnić obsługę ruchu lotniczego w Warszawie. Dodał również, że powstanie portu będzie impulsem dla budowy sieci inwestycji drogowych i kolejowych w całym kraju, przyczyniając się do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego polskich miast.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej