Wznowienie obrad w SN. Zgromadzenie Ogólne wybierze kandydatów na I Prezesa

O godz. 10 Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznowi obrady. Ich celem jest wybór pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN.

2020-05-22, 04:20

Wznowienie obrad w SN. Zgromadzenie Ogólne wybierze kandydatów na I Prezesa
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Posłuchaj

Aleksander Stępkowski: będę robił wszystko, by obrady przebiegły sprawnie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pełniący obowiązki I Prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący obrad, sędzia Aleksander Stępkowski mówił, że liczy na "sprawne dokończenie procedury".

- Ze swojej strony będę starał się robić wszystko, żeby to zgromadzenie przebiegało jak najsprawniej, ale jak każde tego typu obrady ciała kolegialnego, jest to współpraca licznych osób, kiedy ta współpraca układa się dobrze, wówczas te obrady przebiegają bardzo sprawnie, ale ona nie zawsze się dobrze układa, w związku z czym nie należy mieć jakichś nierealistycznych oczekiwań - mówił.

Jak mówił sędzia Aleksander Stępkowski, formalną zgodę na dalsze kandydowanie wyraziło dziewięciu spośród 20 sędziów wybranych w tajnym głosowaniu.

Powiązany Artykuł

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

Wysłuchanie kandydatów

Dzisiaj wysłuchają ich członkowie Zgromadzenia. Kandydaci będą mogli odpowiedzieć na ich pytania oraz wygłosić 15-minutowe oświadczenia. Przewodniczący obrad przypomniał, że zgodnie z regulaminem Sądu Najwyższego, kandydaci mogą, ale nie muszą, skorzystać z tych możliwości.

Część sędziów wskazywała, że obrady powinny rozpocząć się od nowa. Sędzia Aleksander Stępkowski, mówił, że nie widzi podstaw prawnych do unieważnienia ich dotychczasowego przebiegu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Pat w Sądzie Najwyższym. Stępkowski: jestem przeciwnikiem siłowego wprowadzania porządków

Dodał, że liczy na osiągnięcie porozumienia. - Do jakiego stopnia będzie to możliwe, to się okaże - powiedział sędzia. Wskazał, że dobro Sądu Najwyższego i dobro polskiego wymiaru sprawiedliwości zależy od tego, czy sędziowie będą w stanie rozmawiać ze sobą w sposób konstruktywny.

Po wysłuchaniu kandydatów odbędzie się głosowanie, w którym członkowie Zgromadzenia wskażą pięć nazwisk. Z tej listy prezydent wybierze I Prezesa Sądu Najwyższego.

Rezygnacja Kamila Zaradkiewicza

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - z przerwami - trwają od 8 maja.

W miniony piątek o rezygnacji z funkcji pełniącego obowiązki I prezesa SN poinformował sędzia Kamil Zaradkiewicz. Jak uzasadnił, decyzja to "wyraz stanowczego protestu przeciwko nieustannym próbom uniemożliwiania prowadzenia prac Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu".

W obradach uczestniczą tak zwani "starzy" sędziowie oraz "nowi" - powołani z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej