X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 09:10
- Wszyscy mamy świadomość tego, że kryzys, który nadchodzi jako efekt epidemii koronawirusa, jest kryzysem porównywalnym z największymi - ocenił na czwartkowym briefingu prezydent Andrzej Duda. - Trzeba Europie dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego - podkreślił, występując wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim.
Audio
  • Prezydent: trzeba stanąć do walki ze skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa (IAR)
  • Premier o unijnym funduszu odbudowy (IAR)
Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem wystąpienia była odbudowa gospodarcza po pandemii koronawirusa.
Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem wystąpienia była odbudowa gospodarcza po pandemii koronawirusa. Foto: KPRM/kadr z wideo

Prezydent zaznaczył, że kryzys wywołany epidemią koronawirusa dotknie wszystkie państwa, a obecnie należy dać Europie "nowy impuls" do rozwoju gospodarczego.

- Dzisiaj wszyscy mamy świadomość tego, że kryzys, który nadchodzi jako efekt epidemii koronawirusa, jest kryzysem porównywalnym z największymi, jakie do tej pory dotknęły świat, dotknie on także Europę - mówił.

Prezydent przypomniał, że wystosował list do przywódców państw UE, a także państw Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślił konieczność właściwego rozłożenia akcentów i środków w przyszłym budżecie UE, w tym wzmocnienia polityki spójności.

Konrad Szymański 1200 EN.jpg
"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Powrót do produkcji

Zdaniem prezydenta potrzebny jest obecnie nowy mechanizm, który pomoże rozwinąć na szeroką skalę działalność inwestycyjną.

- Europa powinna stać się znów wielkim warsztatem produkcyjnym, powinniśmy wrócić do produkcji, której bardzo często już dawno zaniechaliśmy, która została wyprowadzona przez politykę obcinania kosztów gdzieś do dalekiej Azji czy w inne miejsca. To w dobie koronawirusa spowodowało bardzo często rwanie się łańcuchów dostaw, brak możliwości uzyskania komponentów niezbędnych do produkcji - mówił Duda.

- Politykę musimy zrewidować po to, by w większym stopniu wrócić do produkcji rodzimej, produkcji oczywiście nowoczesnej, produkcji niezwykle innowacyjnej, bo na to trzeba się nastawić - dodał.

Ambitny plan

Andrzej Duda przyznał, że to wymaga wielkich nakładów, badań i rozwoju, a także ambitnego planu.

- Cieszę się, że ten ambitny plan jest, pan premier na bieżąco uczestniczył w negocjacjach z tym związanych - powiedział prezydent, nawiązując do środowej informacji Komisji Europejskiej.

- W oparciu o ten fundusz odbudowy chcemy, żeby Europa znowu była wielka, była globalnym graczem, kluczowym, bez którego nie będzie możliwe podejmowanie decyzji finansowych, gospodarczych, politycznych - podkreślał premier Mateusz Morawiecki. - Europa musi przyciągnąć z powrotem te części gospodarki, te różne branże, te sektory gospodarcze, które zostały z różnych względów wyoutsourcowane za granicę i to czasami bardzo daleko - dodał.

Podkreślił, że "bardzo często mówi się o Europie jako o poważnym graczu gospodarczym, ale takim, który ma mniejszą siłę polityczną".

Morawiecki PAP-1200.jpg
Polska będzie trzecim beneficjentem w UE. Premier: dziękuję prezydentowi za wspólne działanie

Wielki impuls finansowy

- Ten fundusz odbudowy w połączeniu z funduszem wieloletnich ram finansowych, czyli z budżetem UE, to bardzo duża, nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który da rzeczywiście perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym przede wszystkim również Polsce, jakiej do tej pory nie widzieliśmy - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że razem z prezydentem zabiega o wzmocnienie formatów środkowoeuropejskich takich jak Grupa Wyszehradzka i Trójmorze.

- Nasza bardzo szybka reakcja na to, co się zadziało w Europie trzy miesiące temu (wybuch epidemii koronawirusa - red.), nasz najpierw fundusz antykryzysowy, tarcza antykryzysowa i wkrótce potem tarcza finansowa, to dwa bardzo szybko uruchomione mechanizmy przekraczające łącznie kwotę 400 mld zł. Teraz do tych środków krajowego wsparcia wychodzenia z kryzysu, dojdą dodatkowe środki, można powiedzieć: dodatkowy zastrzyk optymizmu w związku z tym dojdzie - mówił premier, zaznaczając, że jest to efekt twardej polityki negocjacyjnej.

Propozycja Komisji Europejskiej

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego - wynika z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską.

pg,pap,iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Razem pokonamy pandemię". Prezydent wspiera Ślązaków w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:23
- W tych dniach wszyscy jesteśmy ze Śląska, razem pokonamy pandemię - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. - A tym, którzy o tym zapominają, przekazuję prosty komunikat - opamiętajcie się i swoją energię skierujcie na pozytywne działania - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przede wszystkim gospodarka. Rozmowy prezydentów Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 09:22
Przyszłość gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa była tematem godzinnej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Niemiec. Była to kolejna z serii rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z zagranicznymi partnerami.
rozwiń zwiń