Prezydent: Karta Rodziny to wsparcie finansowe, a także gwarancja wprowadzonych programów
Gwarancja świadczeń prorodzinnych i wsparcia finansowego rodziny - to zobowiązania, które przedstawił w środę Andrzej Duda. Prezydent podkreślał podczas wystąpienia, że zobowiązuje się "chronić rodzinę".
2020-06-10, 10:00
Posłuchaj
- Prezydent podpisał w środę Kartę Rodziny
- Dokument ten jest potwierdzeniem kontynuacji wsparcia finansowego i programów socjalnych, które zostały wprowadzone za rządów Zjednoczonej Prawicy
- Andrzej Duda chce w ten sposób chronić tradycyjną instytucję rodziny oraz najmłodszych, dla których coraz większym zagrożeniem staje się ideologia LGBT
- Karta przewiduje również wsparcie dla seniorów oraz rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci
Prezydent podkreślał, że wspieranie rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz macierzyństwa jest gwarantowane konstytucyjnie.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda: jestem bardzo dumny z programu 500+
- Rodzina buduje społeczeństwo, a bez społeczeństwa państwo nie istnieje - mówił Andrzej Duda.
- Karta Rodziny pokazuje właśnie te podstawowe elementy, w których zobowiązuję się chronić rodzinę jako taką i chronić jej interesy - dodał.
REKLAMA
"Gwarancja świadczeń"
Prezydent podkreślał, że osadzona w polskiej tradycji rodzina jest elementem polskiego "kodu kulturowego".
Za podstawowy cel Karty Rodziny uznał politykę wsparcia finansowego polskich rodzin. W tym kontekście wymienił funkcjonujące już programy, m.in. 500+, wyprawkę szkolną 300+ oraz Mama Plus. Przypomniał również swoją zapowiedź wprowadzenia bonu wakacyjnego w wysokości 500 zł na każde dziecko. Zapewniał też o objęciu szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
- Pierwszy punkt to jest właśnie wsparcie finansowe, a podpunkt to gwarancja świadczeń prorodzinnych - mówił Andrzej Duda.
REKLAMA
"Nie" dla małżeństw homoseksualnych i adopcji przez nich dzieci
Andrzej Duda podkreślił również, że obrona instytucji małżeństwa ma ogromne znaczenie dla stabilności i budowania sprawnie funkcjonującego, silnego państwa.
- Chodzi przede wszystkim o małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma i nie będzie więc małżeństwa w żadnej innej postaci, (...) wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny, to jedynie konstytucyjnie dopuszczalna forma. I to jest kwestia absolutna - zaznaczył prezydent.
Powiązany Artykuł
Prof. Ryba: Karta Rodziny poszanowaniem tradycyjnych zasad
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent Andrzej Duda: rodzina jest fundamentem mojej polityki i rozwoju państwa
REKLAMA
Dodał, że nie ma też jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. - Nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ono ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dzisiaj zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule to mogło być wprowadzone w naszym kraju, jako zjawisko legalnie funkcjonujące - zapewnił Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił również, że należy chronić dzieci przed ideologią LGBT. - Stąd zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych oraz prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci - powiedział Andrzej Duda.
Pomoc dla seniorów i rodziców samotnie wychowujących dzieci
Prezydent zadeklarował też utrzymanie programów społecznych dla seniorów, w tym: 13. emerytury, darmowych leków dla osób po 75. roku życia, programu Opieka 75+. - To także przygotowywany program centrów ochrony zdrowia dedykowanych dla seniorów, specjalistycznej, kompleksowej opieki medycznej nad seniorami oraz wstępnie złożona przez rząd obietnica 14. emerytury. Będę czynił wszystko, żeby została dotrzymana - oświadczył.
REKLAMA
W ramach Karty Rodziny prezydent wyliczył też pomoc dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, poprawę funkcjonowania funduszu alimentacyjnego, wyższe kary za przemoc w rodzinie, a także programy walki z uzależnieniami u osób nieletnich i wzmocnienie ochrony dzieci przed pornografią.
Prezydent mówił też o znaczeniu prorodzinnych rozwiązań na rynku pracy. Jak podkreślił, posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciwko rozwojowi zawodowemu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dodał, że jest "absolutnym zwolennikiem równouprawnienia płci", w tym równości zarobków i możliwości rozwoju zawodowego kobiet i mężczyzn.
- Rynek nie może przeciwdziałać rozwojowi zawodowemu kobiety - stwierdził prezydent.
REKLAMA
"Rodzina wymaga szczególnej ochrony"
Andrzej Duda zauważył, że wsparciem dla kobiet może być praca zdalna, która powinna być wykorzystywana na szerszą skalę, nie tylko w czasie epidemii. Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim i zachęcania pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek.
Powiązany Artykuł
Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Zobacz, co zakłada Karta Rodziny
- Karta rodziny to jest moje zobowiązanie, którego jako prezydent teraz i głęboko wierzę, że dzięki wsparciu wyborców także przez następne pięć lat, po 6 sierpnia będę ściśle przestrzegać. To są zasady, którymi będę się kierował przy podpisaniu lub odmowie podpisania ustaw przyjętych przez parlament czy uczestniczeniu w innych działaniach, które są proponowane w różnych sferach życia publicznego - zadeklarował.
REKLAMA
Dodał, że rodzina stanowi podstawową wartość państwa. - Rodzina wymaga szczególnej ochrony i szczególnego wsparcia ze strony państwa, a rodzice są tymi członkami społeczności, którzy poprzez wychowanie dzieci przyczyniają się do rozwoju Rzeczypospolitej. (...) Obiecuję, że będę się starał ich wspierać i chronić przed niebezpieczeństwami. To, jako prezydent i kandydat na prezydenta w następnej kadencji, poprzez tę kartę gwarantuję - zaznaczył Andrzej Duda.
jp
REKLAMA