"Otworzymy Muzeum Józefa Piłsudskiego". Piotr Gliński o upamiętnieniu stulecia Bitwy Warszawskiej
- W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział w środę w Sulejówku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - To muzeum wpisuje się w nasze działania na rzecz utrwalania polskiej pamięci - dodał.
2020-06-10, 14:27
Posłuchaj
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odbyła się uroczystość wręczenia tablic upamiętniających stulecie Bitwy Warszawskiej.
Powiązany Artykuł
"Ważny etap upamiętniania Bitwy Warszawskiej". Wicepremier o projekcie pomnika
- Trzy i pół roku temu, panie prezydencie, kładliśmy tutaj razem kamień węgielny. Po trzech i pół roku inwestycja jest gotowa, trwają prace nad instalacją wystawy stałej. W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat, muzeum - powiedział wicepremier Gliński. - To muzeum wpisuje się w nasze działania w ostatnich czterech i pół roku na rzecz utrwalenia polskiej pamięci - podkreślił.
Minister kultury poinformował, że polski rząd prowadzi "83 różne przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze instytucji muzealnych". - Z czego 43 to projekty europejskie, gdzie wkład Polski to jest ponad 50 proc. w każdy z tych projektów, a 40 to projekty polegające przede wszystkim na budowaniu nowych muzeów, na wspieraniu tych, które już istnieją - wyjaśnił szef MKiDN.
Ważna jest "jakość pamięci, czyli prawda"
Wymienił m.in. budowane na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, otwarte w 2019 roku w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał także, że drugie muzeum poświęcone postaci Jana Pawła II jest budowane w Toruniu, oraz że powstają m.in. dwa muzea Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i w Warszawie.
REKLAMA
Minister kultury ocenił, że oprócz pamięci ważna jest "jakość pamięci, czyli prawda". - Zwłaszcza w czasach postprawdy wydaje się, że prawda to jest to, co jest szalenie istotne i po to m.in. te instytucje budujemy - dodał.
- Funkcje tożsamościowe, funkcje edukacyjne, funkcje poznawcze i jeszcze jeden bardzo ważny wymiar, dla którego budujemy te polskie muzea, to jest wymiar gospodarczy i rozwojowy. Kultura i przemysły kreatywne to w tej chwili w nowoczesnym społeczeństwie są wielkie koła zamachowe rozwoju gospodarczego i dlatego Polska inwestuje także w tym obszarze - zaznaczył szef resortu kultury.
Piotr Gliński podziękował także prezydentowi za współpracę. - Zrealizowaliśmy wspólnie bardzo wiele wspaniałych projektów, z których możemy być dumni. To jest kwestia czytelnictwa, Pomników Historii - mówił minister kultury. Zwrócił uwagę, że wcześniej w Polsce było 61 Pomników Historii, a w tej chwili jest ich 107. To znaczy, że 107 lokalnych społeczności "dba o zabytki, o miejsca pamięci, które zostały podniesione przez pana prezydenta do poziomu Pomników Historii" - podkreślił.
Dodał, że "w tej chwili możemy być dumni" z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, "wspaniale zaprojektowanego i wspaniale zrealizowanego".
dn
REKLAMA
REKLAMA