more_horiz
Wiadomości

Reprywatyzacja w stolicy. Kaleta: Trzaskowski kontynuuje politykę Gronkiewicz-Waltz

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 13:15
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy zakładającej pilną wypłatę odszkodowań mieszkańcom pokrzywdzonym reprywatyzacją, a w konsekwencji umorzenie spraw wytoczonych im przez prawników.
Audio
  • PiS zapowiada ustawę blokującą reprywatyzację kamienic z lokatorami (IAR)
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas konferencji prasowej wezwał też prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by ratusz wypłacił zasądzone przez komisję weryfikacyjną odszkodowania lokatorom reprywatyzowanych kamienic.

trzask1200pap.jpg
Śpiewak: Trzaskowski działa ręka w rękę z ohydnym przestępcą reprywatyzacyjnym

- Sprawa jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje, czy Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy pochyli się nad tymi, którzy przeżyli wiele tragedii w związku z reprywatyzacją. Widzimy, że konsekwentnie jest kontynuatorem pani Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił Kaleta.

Powiedział, że projektowana ustawa zakłada wypłatę odszkodowań lokatorom z budżetu państwa. Wyjaśnił, że pieniądze na ten cel będą pochodziły z funduszy, które wcześniej odzyskała komisja weryfikacyjna.

Apel Kalety

- Pieniądze zostaną przekazane na fundusz reprywatyzacji, zarządzany przez ministra finansów, a następnie minister finansów będzie mógł wykonać decyzję komisji weryfikacyjnej - wyjaśnił.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada również, że nie będzie można reprywatyzować budynków, w których mieszkają lokatorzy.

Kaleta podkreślił, że prezydent Warszawy ma możliwość wycofania wszystkich spraw z sądu i wypłacenia mieszkańcom należnych im odszkodowań.

– Konsekwentnie, tak jak lokatorzy, wzywamy Rafała Trzaskowskiego, by te środki wreszcie mieszkańcom wypłacił – zaapelował.

dn/IAR/tvp.info

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także