Zmarł dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz. Abp Gądecki prosi o modlitwę
- Po śmierci Stanisława Karnacewicza, dziennikarza PAP, który zajmował się tematyką kościelną, przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę za zmarłego. Archidiecezja Warszawska napisała o Karnacewiczu: "Dziękujemy! i Pamiętamy!".
2020-06-14, 00:43
Powiązany Artykuł
Karnacewicz miał 70 lat, zmarł w sobotę w swoim domu w Pułtusku, skąd przez prawie 30 lat dojeżdżał do centrali PAP w Warszawie, by relacjonować życie Kościoła i sprawy innych kościołów i wyznań. Pod Jego depeszami znajdował się skrót skz/.
"Niech Pan Bóg wynagrodzi wielki trud i pełne poświęcenia relacjonowanie życia Kościoła w Polsce przed prawie trzy dekady" - napisał na Twitterze na wieść o nagłej śmierci dziennikarza przewodniczący Episkopatu.
"Wyrazem naszej wdzięczności za Pana służbę niech będzie nasza modlitwa" - poprosił we wpisie arcybiskup.
Oddany Kościołowi
Biuro Prasowe Episkopatu informując o śmierci red. Karnacewicza zaznaczyło, że był "oddany Kościołowi, o którego życiu informował niemalże codziennie od 29 lat". "Żadne słowa nie wyrażą bólu i straty, które odczuwamy. Prosimy o modlitwę w intencji duszy śp. Stanisława" - wpisano na profilu Episkopatu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie!" - dodano modlitwę.
"Niezależnie od zmieniających się okoliczności dostarczał mediom rzetelnej informacji o tym, czym żyją ludzie wiary - Kościół, Episkopat, Papież, Archidiecezja Warszawska i to przez kilkadziesiąt lat!" - podkreśliła Archidiecezja Warszawska.
"Dziękujemy! i Pamiętamy!" - dodano we wpisie o Karnacewiczu.
Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor ds. Światowych Dni Młodzieży przy Episkopacie, dodał w komentarzu do informacji o śmierci dziennikarza PAP: "Odszedł dziennikarz wielkiego formatu. Zawsze przygotowany do rozmowy. Ujmujący w swojej staroświeckości".
REKLAMA
Informację o śmierci Karnacewicza przekazała w sobotę wieczorem PAP rodzina zmarłego.
Życiorys dziennikarza
Stanisław Karnacewicz urodził się 2 czerwca 1950 r. w Koniowcach k/ Grodna. W 1956 r. wraz z rodzicami przyjechał jako repatriant na Ziemię Lubuską. Był absolwentem filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez 10 lat pracował w "Tygodniku Polskim", a po jego upadku przez rok pracował jako sprzedawca w jednym z warszawskich sklepów.
Powiązany Artykuł
Pracę w PAP rozpoczął w 1991 r. To on pisał depesze i komentarze o odnowieniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem, przyjmowaniu konkordatu, znał wszystkich najważniejszych hierarchów Kościoła w Polsce. Obsługiwał dla PAP wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Relacjonował z Watykanu uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, a także ceremonię Jego beatyfikacji i kanonizacji.
Prymas Józef Glemp udzielił mu kilkunastu wywiadów oraz kilkudziesięciu komentarzy na różne tematy, które ukazały się w marcu 2013 r. w jego książce pt. "Glemp - Pod okiem Opatrzności" (wydawnictwo Press Club Polska). Sam przyznawał, że prymas mówił do niego per Stasiu.
REKLAMA
Jak wspominał, najważniejszymi dla niego wydarzeniami, które relacjonował, była pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1991 r. oraz uroczystości pogrzebowe Papieża Polaka w 2005 r.
"Zasłużony Dziennikarz PAP"
11 października 2018 r. na 100-lecie PAP otrzymał złotą odznakę "Zasłużony Dziennikarz PAP" m.in. za to, że "dostarcza rzetelnych informacji o tym, czym żyją ludzie wiary". Od tej pory nie znikała z klapy jego marynarki.
Powiązany Artykuł
Wcześniej - w 2015 r. - został odznaczony przez kardynała Kazimierza Nycza medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Otrzymał też statuetkę św. Faustyny - nagrodę Ubi Caritas. W 2016 r. otrzymał specjalną nagrodę z okazji 15-lecia nagrody "Ślad" imienia bp. Chrapka.
Pozostawił dwie córki i dwoje wnucząt. Żona Urszula zmarła w lutym 2018 r.
REKLAMA
Ostatni, przesłany w sobotę rano tekst Stanisława Karnacewicza, PAP opublikowała w serwisie o 7:40. To zapowiedź odbywającej się za tydzień 39. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
pkur
REKLAMA