Rękawiczki i maseczki dla członków komisji. Decyzja resortu zdrowia ws. wyborów prezydenckich

Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice – przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.

2020-06-15, 19:55

Rękawiczki i maseczki dla członków komisji. Decyzja resortu zdrowia ws. wyborów prezydenckich

- Treść rozporządzenia jest dostosowana do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Ministerstwo Zdrowia uruchomi portal, na którym każdy samorząd będzie mógł wystąpić o bezpłatną dostawę rękawiczek, maseczek i płynów do dezynfekcji - przekazał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W ostatecznej wersji rozporządzenia zapisano, że członków obwodowej komisji wyborczej wyposaża się w jednorazowe rękawice ochronne (w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb) oraz płyn do dezynfekcji rąk (w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję).

Członkowie komisji wyborczych otrzymają także maseczki medyczne (w liczbie zapewniającej ich zmianę, zgodnie z czasem używania tej maseczki określonym lub zalecanym przez producenta) oraz przyłbice.

"Lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy"

Jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie będzie obsługiwał wyborców, to w zakresie ochrony ust i nosa wyposażony zostanie wyłącznie w przyłbicę.

W lokalu wyborczym w tym samym czasie będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem m.in. członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, a potem co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut. Wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

Zalecana stała praca instalacji wentylacyjnej

Stanowiska pracy poszczególnych członków komisji mają być tak zorganizowane, by zachować między nimi co najmniej 1,5 m odstępu. Stoły mają nie być pokryte suknem ani żadnym innym "wchłanialnym materiałem".

Zalecana jest też stała praca instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony. Przy wejściu, w widocznym miejscu, ma być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców.

Powiązany Artykuł

East News kaertka ambulans koronawirus 1 1200.jpg
Ponad 14 tys. osób wyzdrowiało z COVID-19. Resort podał nowe dane dot. koronawirusa

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, będą przemywane płynem do dezynfekcji.

Ma to być realizowane przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy oraz nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania. Nie będzie to przerywało głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

REKLAMA

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Wielka Brytania: rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

Głosowanie metodą mieszaną

W obwodach głosowania utworzonych za granicą nie będzie obowiązku stosowania środków ochrony osobistej oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, o których mowa w rozporządzeniu, jeżeli ze względu na stan epidemiczny w państwie przyjmującym, przepisy tego państwa nie nakładają takiego obowiązku i zasad w przestrzeniach zamkniętych.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca w godzinach 7.00-21.00

W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej