Cisza wyborcza. Ile trwa, czego zabrania i co grozi za jej złamanie?
Cisza wyborcza potrwa od północy z piątku na sobotę do niedzieli (12 lipca), do czasu zamknięcia lokali wyborczych. W czasie jej trwania zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Za jej złamanie grożą surowe kary pieniężne.
2020-06-17, 08:09
Zgodnie z polskim prawem cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych, czyli w przypadku II tury wyborów prezydenckich 12 lipca - do godziny 21.00.
Powiązany Artykuł
Wybory prezydenckie 2020. Zobacz, jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców
W trakcie ciszy wyborczej nie można:
- zwoływać zgromadzeń,
- organizować pochodów i manifestacji,
- wygłaszać przemówień,
- rozpowszechniać materiałów wyborczych,
- publikować sondaży,
- wyrażać publicznie opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych.
Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Za naruszenie ciszy wyborczej może zostać uznane m.in. udostępnienie postu polityka, opublikowanie stronniczego komentarza, a nawet dodanie reakcji pod postem kandydata w wyborach. Nie można również zakładać grup, wydarzeń oraz stron politycznych związanych z kandydatami i kampaniami wyborczymi.
Kara za złamanie ciszy wyborczej
Złamanie ciszy wyborczej jest zagrożone karą grzywny. Wynosi ona od 20 do 5000 złotych. Surowsze kary są przewidywane za publikację sondaży wyborczych. Jeśli ktoś ujawni wyniki sondaży w czasie obowiązywania ciszy wyborczej, powinien liczyć się z karą grzywny w wysokości od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.
Oceny tego, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, dokonują organy ścigania oraz sąd.
REKLAMA
wp.pl/koz
REKLAMA