Wybory prezydenckie 2020. Zobacz, jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców

2020-06-03, 16:44

Wybory prezydenckie 2020. Zobacz, jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców
Głosowanie w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej . Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Już dziś - przez internet - możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców. Sprawdź, czym to się różni i jak to zrobić. Od czwartku online zgłosisz chęć głosowania korespondencyjnego.

Powiązany Artykuł

ewitek twitter 1200.jpg
Wybory prezydenckie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła datę głosowania

To już oficjalne – 28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Nie musicie głosować tam, gdzie jesteście zameldowani. To od Was zależy, gdzie dopiszecie się do spisu lub wpiszecie do rejestru wyborców. Obie te sprawy możecie załatwić online. Oto jak to zrobić.

Zacznijmy od tego, co nie dla wszystkich jest jasne: czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Już tłumaczymy.

Jeśli chcecie na stałe zmienić miejsce głosowania, czyli od teraz głosować tam, gdzie mieszkacie, a gdzie nie jesteście zameldowani i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszłych wyborach – powinniście wpisać się do rejestru wyborców.

Natomiast jeśli wiecie, że tylko raz - w dniu wyborów - nie będzie Was w miejscu zamieszkania, ale poczucie obywatelskiego obowiązku mówi Wam, że powinniście zagłosować – dopiszcie się do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy będziecie. Będzie to działanie jednorazowe, dotyczące tylko tych jednych wyborów. W następnych zagłosujecie już u siebie.

Wiecie, co robić? To teraz najlepsza wiadomość: niezależnie od tego, która z tych dwóch sytuacji Was dotyczy – obie możecie załatwić online.

Wpis do rejestru wyborców

Chcecie na stałe zmienić miejsce głosowania – w takim razie to dla Was przygotowano e-usługę "Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców".

- W tym przypadku kluczowe jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie następuje bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed jej wydaniem urzędnik musi zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co przygotować? – Profil zaufany, skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku – podpowiada szef MC.

Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prąd, na którym są nasze dane; umowa o pracę; karta mieszkańca itp. Więcej przykładów znajdziecie na stronie www.gov.pl. Możecie się także skontaktować z urzędem i zapytać, jaki dokument dołączyć do wniosku.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go. (LINK)
Wszystkie dokumenty przygotowane. Co dalej?

Krok 1: na stronie www.gov.pl wybierz e-usługę "Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców". (LINK)
Krok 2: Kliknij przycisk "Złóż wniosek" i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
Krok 3: Wybierz obywatelstwo.
Krok 4: Zaadresuj wniosek – wybierz urząd gminy, w której mieszkasz lub przebywasz na stałe.
Krok 5: Podaj dane dowodu osobistego (nazwę i numer) – dołącz skan lub zdjęcie tego dokumentu.
Krok 6: Dołącz dodatkowe załączniki, które pozwolą zweryfikować miejsce Twojego stałego zamieszkania.
Krok 7: Podaj adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że pod nim mieszkasz.
Krok 8: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.gov.pl) i podany we wniosku adres e-mail.

Czekaj na odpowiedź z urzędu. Samo wysłanie wniosku nie oznacza wpisania do rejestru wyborców. Urzędnik może skontaktować się z Tobą pocztą tradycyjną, e-mailem, telefonicznie lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV. Sprawdzaj swoją skrzynkę - jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.
Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urzędnik podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Otrzymasz ją pocztą tradycyjną lub na skrzynkę na koncie Mój GOV. Jeżeli w ciągu 5 dni nie otrzymasz wiadomości, skontaktuj się z urzędem. Bez tej decyzji lub gdy decyzja będzie odmowna, nie znajdziesz się w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie będziesz mógł zagłosować w gminie, do której wysyłasz wniosek.

Urzędnik może wpisać Cię tylko do jednego rejestru. Usługa jest bezpłatna. Uwaga! e-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.

Dopisanie do spisu wyborców

Jeśli chcecie zagłosować, a w dzień wyborów nie będzie Was w miejscu zameldowania – dla Was przygotowaliśmy e-usługę "Dopisz się do spisu wyborców". (LINK)
Jedynym, co powinniście przygotować, aby skorzystać z tej e-usługi, jest profil zaufany i adres, pod którym będziecie w dniu wyborów. Co dalej?

Krok 1: na stronie www.gov.pl wybierz e-usługę "Dopisz się do spisu wyborców". (LINK)
Krok 2: Kliknij przycisk "Dopisz się do spisu wyborców" i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
Krok 3: Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
Krok 4: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.gov.pl) i podany we wniosku adres e-mail.

Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV. Sprawdzaj ją – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy. Usługa jest bezpłatna. Uwaga! e-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.

Korespondencyjnie

W tych wyborach można wziąć udział tradycyjnie lub korespondencyjnie. Już jutro na portalu gov.pl ruszy e-usługa umożliwiająca zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. W związku z jej wdrożeniem dziś (środa, 3 czerwca) od godz. 21.00 do jutrzejszego poranka, a dokładnie do godz. 03:20 e-usługi (w tym e-usługi wyborcze) mogą być niedostępne.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej