Głosowanie przez pełnomocnika. Kto i jak może skorzystać z tego rozwiązania?
Do 3 lipca można składać wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika w II turze wyborów prezydenckich. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby niepełnosprawne i po 60. roku życia.
2020-06-17, 12:23
Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do 3 lipca.
Kto może zostać pełnomocnikiem?
Powiązany Artykuł
![1200_poczta_EN.jpg](https://static.prsa.pl/images/72070cd5-ca83-46fb-b88b-1539d997ec7d.jpg)
Głosowanie korespondencyjne bez tajemnic. Wyjaśniamy, co zrobić, by oddać głos
Powiązany Artykuł
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
- mąż zaufania;
- obserwator społeczny;
- osoba kandydująca w wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć:
REKLAMA
- tylko od jednej osoby lub
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek należy złożyć do 19 czerwca. Wzór dostępny jest TUTAJ.
youtube.com
Potrzebne dokumenty
Do wniosku należy dołączyć:
REKLAMA
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa — wzór zgody na przyjęcie pełnomocnictwa ustalony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i stanowi załącznik do informacji;
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat;
- kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.
Akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, chyba że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje i ujęty jest w rejestrze wyborców.
Powiązany Artykuł
![głosowanei pandemia 1200 east.jpg](http://static.prsa.pl/images/5e0c5940-68a2-4312-a990-14ff96b7ee7e.jpg)
Wybory w czasie pandemii. Przyłbice i rękawiczki dla członków komisji, wyborcy mogą wziąć swoje długopisy
Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa.
Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez:
- złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa;
- doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa, może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że wcześniej nie oddał głosu jego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
REKLAMA
pkw.gov.pl/koz
REKLAMA