Minister kultury: pierwszy obraz Malczewskiego stracony w czasie wojny wrócił do Polski
Pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" powrócił do Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jak mówił, jest to obraz "nietypowy", ponieważ pochodzi z wcześniejszego okresu twórczości malarza.
2020-06-22, 15:44
Powiązany Artykuł
Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej
W poniedziałek odbyła się uroczystość przekazania polskiej straty wojennej obrazu Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieło powróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy odzyskany obraz tego wybitnego polskiego artysty.
Obraz Malczewskiego "wrócił do swojego miejsca"
- Dzisiaj mamy wielką przyjemność zaprezentować kolejne dzieło, które zostało odzyskane przez Polskę. Strata wojenna, obraz Jacka Malczewskiego. Pierwszy obraz Jacka Malczewskiego, który udało nam się odzyskać - zaznaczył na konferencji prasowej Piotr Gliński.
Jak mówił, jest to "nietypowy, wczesny obraz Malczewskiego". - "Przy fortepianie" obrazuje dwie siostry artysty. My Malczewskiego znamy raczej z symbolizmu, z tych późniejszych jego wielkich prac wspaniałych, ale właśnie odmiennych, a to jest obraz z okresu wcześniejszego - podkreślił minister kultury. - Bardzo się cieszymy, że możemy go prezentować, że on wrócił do swojego miejsca - dodał.
Wicepremier Gliński przekazał, że dotychczasowy właściciel obrazu, gdy dowiedział się, że dzieło Malczewskiego jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie "zgodził się bezwarunkowo oddać ten obraz".
REKLAMA
Pozostaje 63 tys. dzieł utraconych, w tym ok. 70 Malczewskiego
Zwrócił uwagę, że pozostaje jeszcze ok. 70 dzieł tego artysty, które nie wróciły do Polski. Jak mówił minister kultury, "być może nie istnieją bądź zostały zniszczone, w każdym razie są utracone, są w naszej bazie dzieł utraconych, która liczy 63 tys. obiektów zidentyfikowanych".
Powiązany Artykuł
"Lekcja historii". Publikacja Piotra Glińskiego w "The Wall Street Journal"
Minister kultury podziękował także wszystkim osobom, które przyczyniają się na co dzień do odzyskiwania utraconych przez Polskę dzieł sztuki. Poinformował, że w MKiDN prowadzonych jest 80 postępowań restytucyjnych i w najbliższym czasie kolejne dzieła będą wracały do Polski.
- Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie
- Zrabowany w czasie II wojny światowej "Portret damy" wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz Malczewskiego zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej pozostał w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie aż do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i Niemczech.
REKLAMA
Losy dzieła Malczewskiego pozostawały nieznane do listopada 2019 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. Wcześniej, w 1997 r. dzieło zostało zakupione na licytacji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku.
jmo
REKLAMA