X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Święto Jana Chrzciciela. Kościół wspomina największego z proroków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:40
Kościół katolicki wspomina dziś narodzenie świętego Jana Chrzciciela, największego z proroków, który udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi i osobiście wskazał Go jako zapowiadanego Zbawiciela świata.
Obraz Guido Reniego zatytułowany Chrzest Jezusa Chrystusa
Obraz Guido Reniego zatytułowany "Chrzest Jezusa Chrystusa"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Głównym celem jego misji było wzywanie ludzi do nawrócenia oraz przygotowanie drogi do publicznej służby Jezusa Chrystusa. Proboszcz archikatedry pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, podkreślił, że uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela mówi o wyjątkowym świętym, ale też o człowieku zwyczajnym.

Daje przykład

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież: ubóstwo ma różne twarze, ale w każdej możemy spotkać Chrystusa

- Przygotowywał drogę Panu, aby to Mesjasz był najważniejszy. Święty Jan Chrzciciel podkreślał, "Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie" - zaznacza ksiądz prałat Bogdan Bartołd.

Duchowny dodaje, że postać świętego Jana Chrzciciela daje przykład każdemu z nas, by prowadzić innych do Pana Jezusa. Co najmniej od IV wieku powstawały świątynie ku czci świętego, z których najbardziej znana jest bazylika świętego Jana na Lateranie, katedra biskupa Rzymu.

Patron wielu

Święty Jan Chrzciciel jest również patronem między innymi: Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier czy archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej. Patronuje wielu zakonom między innymi joannitom (Kawalerom Maltańskim) oraz mnichom, dziewicom, pasterzom, kowalom, krawcom, abstynentom oraz skazanym na śmierć.

Święty, jako jedyny, cieszy się przywilejem obchodzenia jego uroczystości w dniu urodzin. Dodatkowo św. Jan wspominany jest w kalendarzu liturgicznym 29 sierpnia, kiedy obchodzimy rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamykanie kościołów i walka z religią także po pandemii. USA ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:12
Amerykański Departament Stanu ostrzega, że rządy niektórych krajów mogą wykorzystać koronawirusa do zamykania kościołów i innych miejsc kultu także po pandemii, a obecna sytuacja może stać się pretekstem do walki z religią - informują media watykańskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: ubóstwo ma różne twarze, ale w każdej możemy spotkać Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 13:31
Biuro Prasowe Watykanu opublikowało treść papieskiego Orędzia na Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 15 listopada. Nie zabrakło w nim nawiązań do pomocy niesionej w czasie pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Eucharystia przypomina o obowiązku troszczenia się o potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:22
Papież Franciszek powiedział, że Eucharystia gasi głód rzeczy i rozpala pragnienie służenia. Zwierzchnik Kościoła sprawował Mszę świętą w Bazylice świętego Piotra w Boże Ciało (we Włoszech obchodzi się to święto w niedzielę).
rozwiń zwiń