X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Współpraca rządu i prezydenta". Szef MON wskazał warunki dalszej modernizacji wojska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 12:50
- Współpraca rządu i prezydenta - zwierzchnika sił zbrojnych jest kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym przemyśle zbrojeniowym - przekonywał w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12 w Augustowie
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12 w AugustowieFoto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

- To dzięki współpracy rządu z prezydentem Rzeczypospolitej, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, proces modernizacji Wojska Polskiego następuje. 2015 rok jest taką cezurą - powiedział Mariusz Błaszczak, który wziął w Radomiu udział w podpisaniu umowy na dostawę kolejnych karabinków Grot z Fabryki Broni "Łucznik".

Według Mariusza Błaszczaka warunkiem modernizacji technicznej i zwiększania liczebności wojska "jest dobra współpraca rządu z prezydentem". - To jeden z warunków podstawowych, jeżeli nie ma współpracy, jeżeli jest walka polityczna, proces modernizacji jest hamowany - przekonywał szef MON.

Czytaj więcej
Andrzej Duda w Łomży 1200 PAP.jpg
Andrzej Duda: by Polska się rozwijała, konieczne jest dobre współdziałanie między prezydentem i rządem

Dodał, że niesie to negatywne konsekwentne dla miejsc pracy. Według Mariusza Błaszczaka "ci, którzy dziś są w opozycji, nie modernizowali Wojska Polskiego, jeżeli chodzi o wyposażenie". - Współpraca między zwierzchnikiem sił zbrojnych a rządem jest kluczowa dla rozwoju zarówno lokalnych miejsc pracy, jak w przypadku Radomia, jak i dla obronności - dodał.

Czytaj także:

Wielomilionowe zamówienia

Przytaczając liczby z wykonania ubiegłorocznego budżetu obronnego, minister obrony powtórzył, że 65 proc. pieniędzy przeznaczanych na modernizację techniczną trafiło do krajowego przemysłu. Mariusz Błaszczak powiedział, na uzbrojenie wydano 13,1 mld, z tego 8,6 mld zł wyniosła wartość zamówień w polskich zakładach. Przypomniał złożone w tym roku w krajowym przemyśle zamówienia na mundury, hełmy, kolejne transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak.

Na mocy umowy o wartości ponad 177 mln zł wojsko otrzyma kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot. Dostawy przewidziano na lata 2020-2026.

– MSBS Grot należy do najlepszej broni na świecie. Słyszałem takie opinie ze strony polskich żołnierzy. Moją ambicją jest to, żeby Wojsko Polskie wyposażone było w MSBS-y Grot jako podstawowy karabin – stwierdził minister Mariusz Błaszczak. 

– Chodzi o to żeby młodzi żołnierze nabywali nawyki związane posługiwaniem się bronią właśnie w oparciu i tę nowoczesną polską broń – MSBS Grot – a nie broń, która pochodzi z czasów komunistycznych, z arsenału sowieckiej Rosji, ona oczywiście była zmieniana potem przez lata, ale ważne jest to, żeby nowoczesna broń była na wyposażeniu Wojska Polskiego – podkreślał szef resortu obrony, przekonując, że kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym przemyśle zbrojeniowym, jest współpraca rządu i prezydenta.

Unikatowa broń w swojej klasie

Pierwsze dostawy karabinków Grot na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Dotychczasowe umowy na dostawy tej broni z fabryki "Łucznik" obejmują 50,7 tys. kompletów uzbrojenia. Na mocy dotychczasowych umów na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36,7 tys. sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 tys. kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku.

Karabinek MSBS Grot to broń opracowana przez Fabrykę Broni "Łucznik" oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikatowa. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych.

Modułowa budowa pozwala na tworzenie wielu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe, tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez użytkownika w zależności od potrzeb.

MSBS Grot charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym dostosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki. Może być pistoletem maszynowym, karabinem snajperskim, bronią osobistą załóg pojazdów pancernych oraz ręcznym karabinem maszynowym. 

 

 


 


PAP/IAR/jp/DoS/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: w tym roku przeciętna rodzina zapłaci za gaz mniej o 1760 zł

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:40
Na spotkaniu z wyborcami w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) Andrzej Duda poruszył kwestię opłat za energię. - W tym roku przeciętna rodzina zapłaci za gaz mniej o 1760 zł - powiedział starający się o reelekcję prezydent. Dodał, że obniżki cen gazu są możliwe, bo Polska stopniowo uniezależnia się od importu tego surowca z Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: wybór Andrzeja Dudy na prezydenta to trzy lata stabilności dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 15:50
Lider Porozumienia Jarosław Gowin powiedział w Gorzowie Wlkp., że wybór Andrzeja Dudy na prezydenta to trzy lata stabilności dla Polski. Zachęcał mieszkańców miasta i regionu do oddania głosu na tego kandydata w niedzielnych wyborach.
rozwiń zwiń