more_horiz
Wiadomości

"Prawdziwa sensacja". Kometa Neowise na polskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:50
Na polskim niebie jeszcze przez najbliższych kilkanaście dni możemy obserwować kometę C/2020 F3 Neowise. Kometę można zobaczyć bez użycia specjalistycznego sprzętu, ale lepszy widok uzyskamy przy pomocy lornetki lub nawet prostej lunety.
Na niebie można obserwować kometę Neowise
Na niebie można obserwować kometę NeowiseFoto: MTI/Associated Press/East News

Obiekt został odkryty w marcu i jest pierwszą tak dobrze widoczną kometą w tym roku. Wcześniej na naszym niebie miały pojawić się komety Atlas i Swan, jednak ich obserwacja była utrudniona. - Kometa Neowise jest więc prawdziwą sensacją dla wszystkich miłośników nocnego nieba - mówi astronom Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik.

Posłuchaj
00:48 10519021_1.mp3 Na polskim niebie można obserwować kometę Neowise (IAR)

- Najlepszy moment do jej obserwacji to godzina przed wschodem słońca. Komety trzeba szukać nisko nad horyzontem - powiedział astronom.

tuskawkowy ksiezyc F shutterstock 1200.jpg
Zaćmienie "truskawkowego" Księżyca. Astronomowie wyjaśniają

Jak ją zobaczyć?

Kometa będzie widoczna jeszcze przez najbliższych kilkanaście dni, jednak jej widoczność z biegiem czasu będzie coraz gorsza.

Kometę można obserwować od około północy do wschodu słońca. Należy szukać jej nad północnym, a później na północno-wschodnim horyzontem. Warto się pospieszyć, ponieważ następna okazja do obserwacji komety Neowise w pobliżu Ziemi nastąpi dopiero za 4000 lat.

kst

Zobacz także

Zobacz także