more_horiz
Wiadomości

90 lat temu po raz pierwszy podniesiono polską banderę na "Darze Pomorza"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:41
90 lat temu - 13 lipca 1930 roku - biskup Stanisław Okoniewski poświęcił szkolny żaglowiec "Dar Pomorza" i jego banderę. Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się drugą, po żaglowcu "Lwów", jednostką szkoleniową.
Dar Pomorza
"Dar Pomorza"Foto: shutterstock/Jarek Fethke

W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 13 tysięcy słuchaczy Szkoły Morskiej.

Posłuchaj
00:52 10520959_1.mp3 Okrągła rocznica podniesienia bandery na "Darze Pomorza"

Uroczyste poświęcenie fregaty odbyło się z udziałem ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego, inicjatora budowy portu i miasta w Gdyni. To on wciągnął polską banderę na maszt "Daru Pomorza". Wśród zaproszonych gości był generał Mariusz Zaruski, organizator polskiego żeglarstwa morskiego, współtwórca i pierwszy komandor Yacht Klubu Polskiego.

Czytaj więcej
dar pomorza 663.jpg
"Dar Pomorza" - kolebka na głębinie

4 sierpnia 1982 roku "Dar Pomorza" został wycofany ze służby. W tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy - "Darze Młodzieży". Żaglowiec przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i od tej pory jest statkiem-muzeum, cumując na stałe w porcie w Gdyni.

W styczniu (2020) żaglowiec został udostępniony dla zwiedzających po przerwie remontowej, w czasie której został gruntownie odrestaurowany.

Czytaj także:

jp

Zobacz także

Zobacz także