Żołnierze WOT na froncie walki z COVID-19. Szef MON: tytaniczna praca
- Żołnierze WOT dostarczyli 48 tys. ton żywności do ośrodków pomocy społecznej, wsparli ponad 600 ośrodków medycznych i ponad 500 ośrodków pomocy społecznej, pobrali blisko 130 tys. wymazów z próbkami na obecność koronawirusa - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
2020-07-16, 16:13
Powiązany Artykuł
Ruszyła infolinia wsparcia. Terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich
- Z liczącego ponad 24 tys. personelu WOT w przedsięwzięciach związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa uczestniczyło ponad 20 tys. - powiedział szef MON odpowiadając w Sejmie na pytanie dwóch posłanek PiS.
- Łódzkie: testy na koronawirusa bez wysiadania z auta przy wsparciu WOT
- "Transport 19 ton odzieży ochronnej dla medyków". Szef MON o wsparciu wojska
- Epidemia koronawirusa była jednym z największych zagrożeń ostatnich dekad, jednak przyniosła także jeden pozytyw: już nikt w Polsce nie może mieć wątpliwości co do przydatności Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział Mariusz Błaszczak. Dziękował ochotnikom WOT "za tytaniczną pracę, która wykonywali i wciąż wykonują". Podkreślił, że podziękowania należą się także wojskom operacyjnym i wojskowym medykom.
Jak powiedział minister, ogólna liczba personelu WOT zaangażowanego w przeciwdziałanie epidemii wyniosła 20 347 osób. Wojska Obrony Terytorialnej wsparły 632 podmioty medyczne, w tym 496 szpitali, 118 placówek medycznych i 18 izb pielęgniarskich. Liczba wymazów pobranych przez WOT wyniosła 129 398.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Walka z epidemią koronawirusa. Ogromne zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej
Liczne wsparcie WOT
Według przytoczonych danych WOT otoczyły opieką ponad 3 tys. osób starszych, kombatantów, rodzin medyków i osób samotnych. Przetransportowały ponad 40 tys. ton żywności i ponad 260 tys. paczek ze środkami ochrony osobistej, zrealizowały ponad 700 transportów z ponad 7,5 tys. ton towarów do 2 tys. miejsc dystrybucji. Ponad 5,6 tys. transportów z żywnością trafiło do ośrodków pomocy społecznej i banków żywności.
Minister zwrócił uwagę, że WOT udzieliły wsparcia w ponad 536 domach pomocy społecznej, a żołnierze pozostawali w kontakcie z dyrektorami wszystkich ponad 800 placówek. Ochotnicy WOT udzielali wsparcia przy ewakuacji ośrodków i przywracaniu ich zdolności do funkcjonowania. Uczestniczyli też - obok żołnierzy Żandarmerii Wojskowej - we wspólnych wojskowo-policyjnych patrolach.
Szef MON przypomniał, że WOT wystawiły mobilne punkty do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa - niektóre z nich działają nadal, z inicjatywy WOT uruchomiono telefoniczną linię udzielającą wsparcia osobom w kryzysie, np. tym, które źle znosiły odosobnienie związane z kwarantanną, udzielały także pomocy rodzicom i opiekunom w problemach związanych ze zdalną nauką dzieci, a teraz pomagają w organizowaniu wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży.
"Nie pozwolę ruszyć WOT"
Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że WOT to "ochotnicy najczęściej posiadający również inne zobowiązania zawodowe".
REKLAMA
- Dziwią więc głosy wielu przedstawicieli opozycji, którzy wciąż powtarzają o konieczności reformowania WOT lub nawet likwidacji. Powtarzam: nie pozwolę ruszyć WOT, nie pozwolę zdusić zapału tych patriotycznie nastawionych, wspaniałych ludzi, bez których walka z epidemia nie byłaby możliwa - zaznaczył. Dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, "który deklaruje pełne wsparcie" dla WOT.
Na początku marca WOT rozpoczęły operację "Odporna Wiosna", której celem było ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
pb
REKLAMA