more_horiz
Wiadomości

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 14:34
Szefowie dyplomacji Litwy, Polski i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski. Ma to być nowy format współpracy tych trzech państw, nawiązujący do historii Unii Lubelskiej. W ramach porozumienia, Litwa, Polska i Ukraina chcą między innymi zacieśnić współpracę gospodarczą, wojskową i polityczną.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i LitwyFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Decyzję o utworzeniu takiego formatu podjęli w Lublinie ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, Linas Linkevičius i Dmytro Kułeba. Szef polskiego MSZ-tu Jacek Czaputowicz zaznaczył na konferencji prasowej, że z czasem do Trójkąta Lubelskiego będą dołączały kolejne instytucje.

Poland's Foreign Minister Jacek Czaputowicz and Ukraine's Dmytro Kuleba meet July 27, 2020 Photo by Tymon Markowski MSZ.jpg
Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy - Trójkąt Lubelski

Współpraca trójstronna pozwoli na rozwój partnerstwa w tej części Europy i skuteczniejszą walkę z pandemią koronawirusa, a także ma wesprzeć Ukrainę w jej aspiracjach europejskich i północnoatlantyckich.

Minister dodał, że państwa Trójkąta Lubelskiego będą także bliżej współdziałały na płaszczyźnie ekonomicznej.

Rozszerzenie współpracy wojskowej

Ważny elementem Trójkąta Lubelskiego ma być rozszerzenie współpracy wojskowej. Według litewskiego ministra Linasa Linkevičiusa będzie to "ważny geopolityczny sygnał" oraz wsparcie dla Ukrainy, którego ten kraj tak bardzo potrzebuje.

Czytaj również:

- Omawialiśmy dziś bieżące problemy. Sytuacja, która zaistniała, nie jest prosta. Nasze stanowisko w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy oraz dążeń tego państwa do euroatlantyckiej przestrzeni jest bardzo stanowcze - podkreślił szef litewskiej dyplomacji.

"Ważny element wzmocnienia Europy Środkowej"

Trójkąt Lubelski ma także pomagać Ukrainie w dołączeniu do NATO i Unii Europejskiej. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba mówił, że "to więcej niż wsparcie przyjacielskie, to wsparcie rodzinne", bowiem nie ma niczego bardziej naturalnego w tej części Europy niż sojusz tych trzech państw.

- Dzisiaj tworzymy Trójkąt Lubelski. Ten format będzie ważny elementem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także Ukrainy, jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej wspólnoty narodów"- dodał minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Już teraz w Lublinie stacjonuje LITPOLUKRBRIG - to licząca ponad 4 tysięcy żołnierzy litewsko-polska-ukraińska jednostka woskowa. Ma ona wspierać "międzynarodowy wysiłek utrzymania pokoju".

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem