Pomogą odkryć historyczne zagadki. Specjaliści od skaningu na Zamku Czocha

Specjaliści, którzy pojawili się w zamku, przez trzy dni będą tworzyli cyfrowy odpowiednik zabytku. Zamek jako jedyny tego obiekt został przebudowany na początku XX wieku z uwzględnieniem tajnych przejść i podziemi. Zachowała się część dokumentów z tego okresu - i wszystkie wskazują na istnienie podziemnych tuneli.

2020-07-31, 09:00

Pomogą odkryć historyczne zagadki. Specjaliści od skaningu na Zamku Czocha
  • W jednym z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce pojawiło się pięć skanerów laserowych, dwa małe drony i jeden duży
  • Efekty pracy mają pomóc w odkryciu kolejnych zagadek. Mogą być też wykorzystane do stworzenia gry czy prezentacji VR
  • Do badań zaproszonych zostało kilka polskich i dwie słowackie firmy

Wszyscy liczą na to, że laserowy skaning da podpowiedź, gdzie szukać nieznanych części kompleksu.

- Od dłuższego czasu wspólnie z dyrektorem zamku Czocha przygotowywaliśmy to spotkanie. To jest chyba pierwszy tego typu skaning w Polsce, gdzie tyle firm naraz będzie prowadzić skaning. Sześć firm. Dla osób zajmujące się tą dziedziną wydarzenie bezprecedensowe - przyznaje w rozmowie z internetowym portalem "Dziennik Wałbrzych" Łukasz Orlicki z miesięcznika "Odkrywca", koordynator całej akcji.

Powiązany Artykuł

Kamieniec OK.jpg
Kamieniec Podolski - niezwyciężona twierdza, miasto wielu kultur i religii

"Ten projekt jest napompowany sprzętowo"

Cel prac to zeskanowanie całego zamku, ale specjaliści skupili się głównie na przyziemiu i parterze. W wersji cyfrowej ma być odwzorowana także bryła zabytku, w tym najstarszy element, czyli zamkowa wieża.

- Zamek Czocha jest miejscem tajemniczym przez ciekawą historię, którą posiada, ale także mamy dostęp do planów budowlanych ostatniego rekonstruktora zamku, gdzie istnieją dowody na to, że Zamek Czocha ma podziemia, o których za wiele nie wiemy - mówi Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha.

REKLAMA

Sprawdź także:

Pozyskane dane wykorzystane zostaną także do stworzenia dokumentacji technicznej. Powstaną również modele 3d, a materiał może służyć do tworzenia wirtualnej, zamkowej rzeczywistości.

- Połączyliśmy kilka polskich firm, rozpoczęliśmy współpracę z dwoma słowackimi firmami. Mamy łącznie pięć skanerów laserowych, jednego dużego drona, dwa mniejsze, kilka profesjonalnych aparatów fotograficznych, także ten projekt naprawdę jest napompowany sprzętowo - mówi Leszek Trznadel z firmy WROGEO.

Powiązany Artykuł

Zamek Książ Wałbrzych 1200 free
Prawdziwe skarby wypełnią puste ściany Zamku Książ w Wałbrzychu

Przyszłość w odgadywaniu historycznych zagadek?

Skanowanie laserowe coraz częściej pomaga pasjonatom historii w wyjaśnianiu zagadek.

Łukasz Orlicki wskazuje, że Polska jest objęta programem skaningu laserowego, tak zwanego Lidaru, który pozwala różnego rodzaju miejsca na powierzchni ziemi odnajdywać.

REKLAMA

Koordynator akcji podkreśla, że w archeologii niezastąpiona jest metoda. - Jeżeli chodzi o obiekty, takie jak Zamek Czocha, to już tych obiektów jest coraz więcej przeskanowanych. Dzięki temu można na przykład poddać analizie grubość murów zamkowych - mówi.

- To są także kwestie badań architektonicznych czy historycznych - dodaje Orlicki.

Czytaj także:

* * *

Zamek Czocha - obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.

ks / dziennik.walbrzych.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej