X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta i premiera

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 07:08
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczynają się w piątek w Warszawie.
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania zaplanowano jako bardziej kameralne niż zazwyczaj. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online - większość z nich będzie transmitowana na żywo.

Uroczystości przy pomnikach i msza

W piątek 31 lipca, w przeddzień rocznicy, w imieniu Marszałka Senatu wieniec pod pomnikiem "Żołnierzom Żywiciela" (park im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. ks. J. Popiełuszki) złoży o godz. 10.30 senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast o godzinie 16.15 na placu Krasińskich wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego złoży wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Laurki_wysłane_do_Powstańców_BohaterON_2019-1200.jpg
Ruszyła V edycja akcji BohaterON. W tym roku kartki do powstańców wyślemy online

O godzinie 17.00 uroczystości związane z rocznicą pod pomnikiem Powstańców Warszawy na ul. Długiej organizuje Zarząd Środowiska Batalionu AK "Kiliński". W programie przewidziano udział Pocztu Sztandarowego Środowiska, krótkie przemówienie prezesa oraz złożenie kwiatów.

Swoją obecność na uroczystościach potwierdzili powstańcy m.in. Stanisław Brzosko, Janusz Jakubowski, Jan Kuźmiński, Romuald Malinowski, Jerzy Mordasewicz, Krystyna Sierpińska, Danuta Szlajmer oraz Jadwiga Włodarska-Teterwak.

O godzinie 18.00 w pobliskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, w której udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda.

Początek o godz. 8:30

dmitrowicz663.jpg
"Kamień milowy w budowaniu naszej świadomości o historii". Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Powstania Warszawskiego

W sobotę, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody rozpoczną się o 8:30 złożeniem przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68).

Czytaj także:

O 9.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem "Mokotów walczący - 1944" (Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera), a o 10.00 - pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa). W południe zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego "Motyla" (Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego), a o 12:45 - pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich).

Stamtąd przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki), gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30. O godz. 16.00 przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

Godzina "W"

bradl_1200.jpg
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarnego "Bradla"

O godz. 17.00, w godzinę "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z powstaniem. W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych.

Czytaj także:O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka), które płonąć będzie do 3 października - rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

Wspólne śpiewanie

W ramach obchodów rocznicowych 1 sierpnia o godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl.

krzysztof-wołodźko 1200.jpg
"Było natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków". Krzysztof Wołodźko o Powstaniu Warszawskim

Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Spektakl w Muzeum Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora.

Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Przejazd śladami walk

Także w sobotę odbędzie się tradycyjny rowerowy "Przejazd Świeczkowy" śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13. Uczestnicy - jak co roku - zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i w innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim. W geście solidarności z powstańcami będą mieli powstańcze opaski i narodowe flagi.

pap_bełza 1200.jpg
Zmarł powstaniec warszawski, prof. Janusz Bełza ps. Bernard

Jak piszą organizatorzy z Kolonii Wawelberga Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół oraz Wolskiego Centrum Kultury: "To jest dzień, godzina, minuta pamięci wspólnej odebranej nam przez wiele lat po 1945 roku. Dlatego barwy polityczne i inne aspekty są nieważne".

W poprzednich edycjach przejechali już ulicami Targówka, Pragi Północ, Śródmieścia, Woli, Mokotowa i Ochoty, odkrywając miejsca nieznane i zapomniane, gdzie dociera niewiele osób. W tym roku rowerzyści pojadą szlakiem powstania na Woli, a o historii mijanych miejsc opowiedzą społecznicy. "Przejazd Świeczkowy" rozpocznie się o 16.30 na Rondzie Zgrupowania AK Radosław, na wysokości ul. Młocińskiej.

Odsłonięcie pomnika

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego "Agatona" usytuowanego u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Stanisław Jankowski "Agaton" był cichociemnym, oficerem AK, powstańcem warszawskim, a po wojnie - architektem zaangażowanym w odbudowę stolicy.

powstanie warszawskie 1200_de.jpg
Powstanie Warszawskie. 76 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

Zaprojektowanie upamiętnienia "Agatona" powierzono znanemu rzeźbiarzowi prof. Antoniemu Januszowi Pastwie. Wysoki na trzy metry pomnik, wykuty w jednym bloku szarego granitu, przedstawia wyłaniającą się z kamiennej bryły sylwetkę bohatera.

Masa rowerowa

O godz. 17.00 z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystartuje "Masa Powstańcza 2020", czyli zbiorowy przejazd rowerzystów szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła". Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Udział w "Masie Powstańczej 2020" jest możliwy po rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl

Pamięć o ofiarach na Woli

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego odbywać się będą także 5 sierpnia, w rocznicę rozpoczęcia pacyfikacji przez siły niemieckie Woli. O godzinie 17.30 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności), a o godz. 19.00 ruszy stamtąd Marsz Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

shutterstock powstanie warszawskie pomnik 1200.jpg
Streets '44. Aplikacja, która uczy o Powstaniu Warszawskim

Podczas marszu będą wyczytywane nazwiska ofiar Rzezi Woli. Marsz Pamięci zakończy się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego w Parku Powstańców Warszawy.

Ponad dwa miesiące walk

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18.00 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 

fc

Czytaj także

Jan Stokłosa: piosenki powstańcze zawsze były bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:10
- Zawsze siłą tego koncertu było wspólne śpiewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" Jan Stokłosa. Jak w tym roku będzie przebiegać to niezwykłe wydarzenie wpisujące się w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
rozwiń zwiń