"1920. Wdzięczni bohaterom". Wielkie widowisko przypomni historię Bitwy Warszawskiej
Kilkudziesięciu artystów, setki rekonstruktorów i muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek - tak zapowiada się "1920. Wdzięczni bohaterom" - wielkie multimedialne widowisko historyczne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, które współtworzyć będzie także Orkiestra Polskiego Radia.
2020-08-05, 02:55
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Zgromadzeni 15 sierpnia na PGE Narodowym widzowie poznają realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą także świadkami walki i polskiego zwycięstwa w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.
Film promocyjny widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom" (mat. prasowe)
Podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przypomniał o danym przez wielkich Polaków - Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II - zaleceniu pielęgnowania pamięci o przeszłości i historii. Podkreślił, że pamięć ta jest "nierozerwalnie związana z tożsamością nas jako Polaków". Bitwę Warszawską wicepremier wymienił wśród wydarzeń, które ukształtowały nas jako naród, nasze państwo i dały nam prawo do istnienia.
Piotr Gliński: artystyczna kulminacja obchodów 100-lecia niepodległości
Powiązany Artykuł
"Kulminacja obchodów rocznicy odzyskania niepodległości". Minister kultury o widowisku "Wdzięczni Bohaterom"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, o wartość merytoryczną i artystyczną widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom" zadba Biuro Programu "Niepodległa", czyli "instytucja mająca doświadczenie w organizacji różnego typu wydarzeń kulturalnych adresowanych do szerokiej publiczności, służących świętowaniu ważnych rocznic narodowych".
REKLAMA
Posłuchaj
Szef MKiDN: cieszę się, że obchody stulecia Bitwy Warszawskiej są tak wielowymiarowe (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Szef Ministerstwa Kultury ocenił, że multimedialny spektakl na stadionie PGE Narodowym będzie artystyczną kulminacją obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wśród ważnych wydarzeń towarzyszących tej rocznicy wymienił także defiladę w Warszawie czy otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Czytaj także:
- Rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Ważna deklaracja szefa MON
- 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Prezydent: to było wielkie zwycięstwo
Wyjątkowe aranżacje Orkiestry Polskiego Radia
W widowisku "1920. Wdzięczni bohaterom" weźmie udział kilkudziesięciu artystów między innymi: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski, Kasia Cerekwicka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko i Michał Kowalonek. Na scenie towarzyszyć im będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.
Powiązany Artykuł
"1920. Wdzięczni Bohaterom". Prezes Polskiego Radia: jestem dumna, że weźmiemy udział w tym wydarzeniu
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wyraziła radość i dumę z włączenia się rozgłośni w przygotowanie widowiska multimedialnego "1920. Wdzięczni bohaterom".
REKLAMA
Posłuchaj
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: w czasie wydarzenia usłyszymy nowe aranżacje znanych melodii z okresu Bitwy Warszawskiej (IAR) 0:16
Dodaj do playlisty
Agnieszka Kamińska dodała, że Polskie Radio włącza się w obchody stulecia Bitwy Warszawskiej także poprzez przygotowanie specjalnego wydawnictwa fonograficznego i ikonograficznego - albumu pt. "1920. Bitwa, która ocaliła Europę".
Posłuchaj
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: na specjalnym albumie znajdą się także przemówienia gen. Władysława Andersa, homilie św. Jana Pawła II i przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Wyjątkowy album Polskiego Radia
Muzyka do tekstów najwybitniejszych poetów
W czasie spektaklu usłyszymy muzykę z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek: Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace.
Czytaj także:
- "Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej
- 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Hlebowicz: ten triumf odmienił bieg historii
W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.
10 tys. metrów kwadratowych, specjalne zasady bezpieczeństwa
Scena i cała aranżacja widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom" zajmą ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Jak podkreśla Marzena Małek, członek zarządu operatora PGE Narodowego, "będzie to pierwsze tak duże wydarzenie w tym roku na PGE Narodowym". - Dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów. Ograniczeniu uległa liczba gości, udostępniliśmy tylko część miejsc w sektorach dostępnych dla publiczności. Aby zachować bezpieczną odległość pomiędzy uczestnikami w trakcie wydarzenia, sprzedawane będą bilety numerowane tak, aby między osobami pozostawały wolne fotele - wskazała Marzena Małek.
Powiązany Artykuł
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Defilada w stolicy i kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju
Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.
Skrócone wersje widowiska
Wydarzenie będzie biletowane, zaś ceny wejściówek zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl. Wydarzenia rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 20.30 i będzie transmitowana na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz w TVP. Jego skrócona wersja będzie potem powtarzana przez 4 dni, od 20 do 23 sierpnia, na PGE Narodowym.
REKLAMA
Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" objął swym patronatem prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polskie Radio.
Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" będzie biletowane, zaś jego premiera - transmistowana w Polskim Radiu i w TVP (mat. prasowe)
IAR, mat. prasowe/ mbl
REKLAMA