Umowa wojskowa Polski i USA. Szef BBN podał datę jej podpisania
- Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma – o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony. Właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów. Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia - mówi dla "Dziennika Gazeta Prawna" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
2020-08-06, 10:50
Paweł Soloch został zapytany w "DGP", czy zapisy umowy o współpracy obronnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi, podważają kontrolę nad polskim terytorium i mamy się spodziewać kolejnych tajnych więzień CIA.
Powiązany Artykuł
Mariusz Błaszczak: nawet 100 tys. żołnierzy USA może być dowodzonych z Polski
"Żadnej mowy o więzieniach"
- Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma – o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony - odparł. Jak dodał, "właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów". - Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia - podkreślił.
- Następnie umowa będzie musiała być ratyfikowana przez Sejm oraz prezydenta. Same przepisy dotyczące jurysdykcji nie odbiegają od tego, co jest np. w Niemczech. A o więzieniach jawnych czy niejawnych nie ma w żadnej mierze mowy" - powiedział Paweł Soloch w opublikowanej w czwartek rozmowie w "DGP". Jak dodał, "ta umowa jest analogiczna do umów zawieranych z innymi sojusznikami".
Zmiany ws. finansowania
Paweł Soloch został zapytany o kwestię jej finansowania. - Tu są pewne zmiany, bo zmieniło się także globalne podejście administracji amerykańskiej dotyczące podziału kosztów utrzymania wojsk. Z bardziej asertywną polityką USA w tym zakresie mamy do czynienia już od kilku lat. Będziemy o tym otwarcie informować i rozmawiać, chociażby w Sejmie - powiedział.
Pytany o to, czy wysunięte dowództwo V Korpusu znajdzie się w Elblągu, Soloch powiedział: "To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja".
ms
REKLAMA
REKLAMA