more_horiz
Wiadomości

Para prezydencka złożyła wieniec pod posągiem Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 12:40
Prezydent Andrzej Duda, w drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża.
Wcześniej znicz pod pomnikiem zapalił premier Mateusz Morawiecki
Wcześniej znicz pod pomnikiem zapalił premier Mateusz MorawieckiFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Pomnik Chrystusa Króla EN 1200.jpg
Znieważenie warszawskich pomników. Policja zakończyła działania wobec sprawców

W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej starówce trwa msza święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. Liturgię będzie sprawował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Mszę rozpoczęła pieśń "Bogurodzica".

Andrzej Duda został przed południem zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym na druga kadencję.

Po drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zatrzymali się i złożyli wieniec pod posągiem Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Wcześniej znicz pod pomnikiem zapalił premier Mateusz Morawiecki.

Profanacja rzeźby

Przed kilkoma dniami aktywistki LGBT sprofanowały tę rzeźbę i zawiesiły na posągu tęczową flagę. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

Jeszcze w ub. środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.

Jak wcześniej informowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie ws. obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym prokuratura wszczęła w ub. czwartek.

Tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego umocowano m.in. na figurze Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała też zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa oraz Syrenki Warszawskiej.

fc/pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem