Zmiany dot. zasłaniania ust i nosa. Cieszyński: coraz częściej lekceważony obowiązek
- Zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny - poinformował PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
2020-08-07, 23:22
W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Powiązany Artykuł
W najbliższych dnia liczba zakażeń będzie większa. Minister zdrowia wyjaśnia dlaczego
"Coraz częstsze lekceważenie obowiązku"
Wiceminister podał, że rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać od soboty, dokonano zmian w porównaniu z pierwotnym brzmieniem projektu.
- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny - powiedział Janusz Cieszyński.
Początkowo planowano przepis, że od 1 września 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.
- Cieszyński: wyniki badań, które spłyną w weekend, zapewne powiększą liczbę zakażeń
- COVID-19 w Polsce. Sprawdź, gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia i jakie
Pojedyncze wyjątki
Obecnie, w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak wskazał Janusz Cieszyński – jest przepis gwarantujący, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy (w tym tylko takiej zakrywającej ust i nos) lub części odzieży.
Wyłączenia od tej zasady obejmą – jak podał wiceminister – m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
W efekcie konsultacji w opublikowanym rozporządzeniu zmieniono m.in. rozwiązania dotyczące działania w strefach żółtej i czerwonej, m.in. kin i siłowni. Doprecyzowano też rozwiązania dotyczące kościołów.
ms
REKLAMA
REKLAMA