Cieszyński: wyniki badań, które spłyną w weekend, zapewne powiększą liczbę zakażeń
- Można się spodziewać, że wyniki badań, które spłyną do nas przez weekend, powiększą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem w najbliższych dniach - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
2020-08-07, 15:19
Powiązany Artykuł
Dr Grzesiowski: lokalne lockdowny mogą być sposobem na szybkie wygaszanie ognisk epidemicznych
Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 809 osób. W ciągu ostatniej doby najwyższą liczbę zakażeń wykryto w województwie śląskim - 259 i małopolskim - 144.
Wiceminister Cieszyński, odnosząc się do tych danych, przekazał, że obecnie badania w regionach z najwyższą liczbą zakażeń prowadzone są na szeroką skalę. Dodał, że w Małopolsce "od rana przebadano ponad tysiąc osób". - Można się spodziewać, że wyniki tych badań, które spłyną do nas przez weekend, powiększą liczbę przypadków w najbliższych dniach - mówił Cieszyński.
REKLAMA
Posłuchaj
Dodał, że badania przesiewowe prowadzone są m.in. w zakładach pracy. - Wspieramy przedsiębiorców, aby zapewniali bezpieczną pracę swoim pracownikom. Stąd szeroki program badań przesiewowych - powiedział wiceminister.
Większość województw w "zielonej" strefie
Zaznaczył, że sytuacja nie dotyczy całego kraju. - Większość województw, województwa nadmorskie, województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wskazywano na duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, jest "na zielono", na poziomie, który w naszej ocenie jest bezpieczny - powiedział wiceminister.
Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia reaguje na bieżąco na zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju, stąd zapowiadane obostrzenia, które dotkną kilkunastu powiatów. - Są to powiaty, które mają najwięcej nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców - powiedział wiceminister.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą niektóre obostrzenia.
REKLAMA
Strefy żółta i czerwona
Projekt zakłada m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nowych zachorowań było więcej niż 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.
W woj. śląskim strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.
Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.
Na obszarze stref będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA