X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To wielki krok w drodze odbudowania prawdy". Premier o otwarciu Parku Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 23:41
- Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej Zachowali się jak trzeba w Toruniu
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się jak trzeba" w ToruniuFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W otwarciu Parku Pamięci Narodowej w Toruniu uczestniczą obok premiera m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Wcześniej odbyła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

20806323-1200-pap.jpg
Prezydent: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości

Przywraca pamięć i godność

Podczas uroczystości premier podkreślił, że "Park Pamięci jest nie tylko miejscem pamięci, ale przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych - swoich sąsiadów, często ludzi, których nie znali".

- To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć, ale godność, a wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach "drugiej apokalipsy" - dodał.

Posłuchaj
00:25 park.mp3 Mateusz Morawiecki o znaczeniu Parku Pamięci (IAR)

 

Przerwać manipulacje

pap jarosław kaczyński 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Park Pamięci Narodowej dobrze przysłuży się Polsce

Zdaniem Morawieckiego "należy pytać o prawdę z tamtych lat, żeby nie tylko przerwać manipulacje, które próbowano na nas nakładać, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, odzyskać nie tylko prawdę o tamtych czasach, ale także w imię tej prawdy trzeba przywoływać każde imię".

- Dlatego z wdzięcznością patrzę na Park Pamięci, to wielki krok w drodze odbudowania prawdy - zaznaczył.- Nie da się mierzyć tamtej solidarności i męstwa tamtych ludzi w żaden mierzalny sposób - mówił premier o Polakach, ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Największa ofiara grabieży

Morawiecki odniósł się także do kwestii reparacji wojennych.

- Trzeba także wspomnieć o polskich dobrach - dobrach kultury, materialnych, fabrykach, wsiach, kościołach, które zostały bezpowrotnie zniszczone - mówił.

msza1200.jpg
"Przejaw agresji skrytej za przyłbicą wolności słowa i tolerancji". Abp Głódź o działaniach LGBT

- Jeśli są tacy, którzy śmią przypisywać nam jakąkolwiek współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, muszą usłyszeć, w jakim są błędzie, myśląc o jakichkolwiek odszkodowaniach. To Polska jest największą ofiarą grabieży podczas II wojny światowej. Ta prawda również musi się przebijać wraz z takim dziełem jak Park Pamięci. To dzieło krzyczące na cały świat o strasznym losie Polaków, Żydów w czasach II wojny światowej, który zgotowali nam Niemcy - podkreślił Morawiecki.

Miejsce spotkań pokoleń

Premier w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Parku Pamięci w Toruniu.

- Niech ten Park będzie miejscem spotkań pokoleń, tych, którzy zachowali się jak trzeba w barbarzyńskim czasie, z naszym pokoleniem i następnymi. Niech ten park będzie wieczną pamiątką o tamtych czasach - mówił premier.- Wierzę, że ta prawda będzie nas niosła w przyszłości i będzie wzmacniać naród polski, państwo polskie, będzie świadectwem naszego męstwa i solidarności. Niech tak się stanie - zakończył swoje przemówienie premier.

Cytat z papieża

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II "Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

oboz1200pap.jpg
"Nie można II wojny zredukować do Holokaustu". Ambasador Przyłębski o rewidowaniu historii

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

Ponad 18 tys. tablic

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni też Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Auschwitz odmienił porządek rzeczy". Wpis premiera w rocznicę pierwszego transportu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 21:12
"Auschwitz wyznaczyło cezurę w dziejach ludzkości. Był świat do Auschwitz, jest świat po nim, w którym my żyjemy" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Parku Pamięci Narodowej. Gliński: każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 00:27
Jak podkreślił podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, instytucje pamięci to "także instytucje refleksji nad wartościami, które nam są potrzebne do życia".
rozwiń zwiń