"To wielki krok w drodze odbudowania prawdy". Premier o otwarciu Parku Pamięci
- Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.
2020-08-08, 23:41
W otwarciu Parku Pamięci Narodowej w Toruniu uczestniczą obok premiera m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wcześniej odbyła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
Powiązany Artykuł
Prezydent: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości
Przywraca pamięć i godność
Podczas uroczystości premier podkreślił, że "Park Pamięci jest nie tylko miejscem pamięci, ale przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych - swoich sąsiadów, często ludzi, których nie znali".
- To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć, ale godność, a wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach "drugiej apokalipsy" - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Przerwać manipulacje
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: Park Pamięci Narodowej dobrze przysłuży się Polsce
Zdaniem Morawieckiego "należy pytać o prawdę z tamtych lat, żeby nie tylko przerwać manipulacje, które próbowano na nas nakładać, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, odzyskać nie tylko prawdę o tamtych czasach, ale także w imię tej prawdy trzeba przywoływać każde imię".
- Dlatego z wdzięcznością patrzę na Park Pamięci, to wielki krok w drodze odbudowania prawdy - zaznaczył.
- Nie da się mierzyć tamtej solidarności i męstwa tamtych ludzi w żaden mierzalny sposób - mówił premier o Polakach, ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
REKLAMA
Największa ofiara grabieży
Morawiecki odniósł się także do kwestii reparacji wojennych.
- Trzeba także wspomnieć o polskich dobrach - dobrach kultury, materialnych, fabrykach, wsiach, kościołach, które zostały bezpowrotnie zniszczone - mówił.
Powiązany Artykuł
"Przejaw agresji skrytej za przyłbicą wolności słowa i tolerancji". Abp Głódź o działaniach LGBT
- Jeśli są tacy, którzy śmią przypisywać nam jakąkolwiek współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, muszą usłyszeć, w jakim są błędzie, myśląc o jakichkolwiek odszkodowaniach. To Polska jest największą ofiarą grabieży podczas II wojny światowej. Ta prawda również musi się przebijać wraz z takim dziełem jak Park Pamięci. To dzieło krzyczące na cały świat o strasznym losie Polaków, Żydów w czasach II wojny światowej, który zgotowali nam Niemcy - podkreślił Morawiecki.
Miejsce spotkań pokoleń
Premier w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Parku Pamięci w Toruniu.
- Niech ten Park będzie miejscem spotkań pokoleń, tych, którzy zachowali się jak trzeba w barbarzyńskim czasie, z naszym pokoleniem i następnymi. Niech ten park będzie wieczną pamiątką o tamtych czasach - mówił premier.
- Wierzę, że ta prawda będzie nas niosła w przyszłości i będzie wzmacniać naród polski, państwo polskie, będzie świadectwem naszego męstwa i solidarności. Niech tak się stanie - zakończył swoje przemówienie premier.
Cytat z papieża
Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II "Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".
Powiązany Artykuł
"Nie można II wojny zredukować do Holokaustu". Ambasador Przyłębski o rewidowaniu historii
Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.
REKLAMA
Ponad 18 tys. tablic
W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.
Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni też Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.
fc
REKLAMA