Otwarcie Parku Pamięci Narodowej. Gliński: każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości
Jak podkreślił podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, instytucje pamięci to "także instytucje refleksji nad wartościami, które nam są potrzebne do życia".
2020-08-09, 00:27
Podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej wicepremier podkreślił, że "każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości".
- Ta tożsamość kształtowana jest poprzez codzienne wybory, ale przede wszystkim poprzez doświadczenie zaklęte w pamięci. Dlatego tak bardzo potrzebujemy i każda mądra wspólnota narodowa, polityczna, kulturowa potrzebuje instytucji pamięci - powiedział.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: Park Pamięci dobrze przysłuży się Polsce
Kolejne przedsięwzięcia państwa
Jak przypomniał, powstające naprzeciwko parku Muzeum "Pamięć i Tożsamość" "jest wspólnie budowane przez polskie państwo i środowisko toruńskie". - To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię Jana Pawła II. To jest jedno z 85 przedsięwzięć inwestycyjnych w obszarze muzealnym, które w tej chwili jest budowane przez polskie państwo - zaznaczył Piotr Gliński.
Wśród przedsięwzięć tych wymienił m.in. Muzeum Historii Polski, budowane na warszawskiej Cytadeli, oraz Muzeum Wojska Polskiego. - Za sześć dni otwieramy muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu w Sulejówku. Mamy tych przedsięwzięć bardzo wiele. Wspominany był, oczywiście, dzisiaj także rotmistrz Pilecki. Powołaliśmy cztery lata temu Instytut Pileckiego, który m.in. wystawę o rotmistrzu Pileckim prezentuje w samym centrum Berlina, przy Bramie Brandenburskiej - powiedział szef MKiDN.
REKLAMA
"Poważne polskie państwo buduje swoje instytucje pamięci"
Piotr Gliński zwrócił uwagę, że instytucje pamięci "są nam potrzebne przede wszystkim po to, że nie możemy, nie potrafimy istnieć bez prawdy". - To są także instytucje refleksji nad wartościami, które nam są potrzebne do życia. To są także instytucje, które służą swoistemu rachunkowi sumienia niekiedy - bo rachunek sumienia to przecież oddzielanie dobra od zła, zła od dobra - ale to są także instytucje, gdzie poszukujemy sensu życia. Po to poważne polskie państwo buduje swoje instytucje pamięci - stwierdził.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego wspomniał także o Muzeum w Treblince, które "jeszcze parę lat temu było oddziałem muzeum regionalnego". - W tej chwili jest to muzeum podniesione do rangi narodowej. Nie było także w Polsce Muzeum Getta Warszawskiego. I takie muzeum powołaliśmy i tam też będzie dialog i rozmowa o prawdzie historycznej, o tej prawdzie, która prezentowana jest dzisiaj w Parku Pamięci Narodowej - podkreślił.
Wicepremier podziękował osobom zaangażowanym w budowę Parku Pamięci Narodowej. - Z wszystkich tych przedsięwzięć pamięci, które w tej chwili prowadzimy jako polski rząd, (…) to jest przedsięwzięciem jednym z najsprawniejszych, najszybszych, najbardziej zdecydowanych - podsumował.
Park Pamięci Narodowej
Park Pamięci Narodowej powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.
W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.
Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.
ms
REKLAMA
REKLAMA