Sasin: nie zapadły ostateczne ustalenia, rozmowy ws. górnictwa będą kontynuowane

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że wtorkowe rozmowy w Warszawie z przedstawicielami strony społecznej dotyczyły nie tylko bieżącej kondycji branży górniczej, ale również perspektywy funkcjonowania energetyki węglowej w najbliższych dziesięcioleciach. Było to pierwsze robocze spotkanie zespołu, który ma opracować propozycje zmian w tym sektorze. Mają one zapewnić jego stabilne działanie w kolejnych latach.

2020-08-11, 18:39

Sasin: nie zapadły ostateczne ustalenia, rozmowy ws. górnictwa będą kontynuowane
Spotkanie przedstawicieli rządu z górnikami. Foto: Twitter/MAPGOVPL

Do rozmów zaproszono przedstawicieli central związkowych, ekspertów z branży górniczej, a także przedstawicieli ministerstw: aktywów państwowych, rozwoju oraz klimatu. Wicepremier Jacek Sasin, który kieruje pracami zespołu, powiedział, że dzisiejsza dyskusja była dobra i merytoryczna. Dodał, że w spotkaniu brali udział między innymi minister klimatu Michał Kurtyka i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Powiązany Artykuł

Węgiel shutt-1200.jpg
Ekspert: górnicy muszą pogodzić się z likwidacją nierentownych kopalń

Wicepremier powiedział, że przedstawiono uwarunkowania wpływające na dalsze funkcjonowanie energetyki węglowej i górnictwa, a także wysłuchano opinii i oczekiwań strony społecznej.

Posłuchaj

Zakończyło się spotkanie rządu i górników nt. przyszłości polskiego górnictwa (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Kolejne spotkanie zespołu ma odbyć się za tydzień i ma być poświęcone relacjom pomiędzy górnictwem i energetyką. Jak poinformował wicepremier Jacek Sasin, wezmą w nim udział szefowie państwowych spółek energetycznych i przedstawiciele związków zawodowych działających w energetyce.

Wicepremier dodał, że dyskusja dotyczyła przyszłości energetyki węglowej w relacji z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje ministerstwo klimatu.

REKLAMA

Czytaj także:

Stanowisko związkowców

Szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz wyraził nadzieję po spotkaniu, że w najbliższym czasie zostanie ustabilizowana sytuacja finansowa Polskiej Grupy Górniczej. Mówił też o ustaleniach dotyczących polityki klimatycznej.

- Dzisiaj żeśmy postanowili, że to nie będzie tak, że tylko rząd będzie rozmawiał na forum unijnym i będzie ulegał Unii w kontekście rozwiązań energetycznych, bo tak to dzisiaj wygląda i to jest niedobre dla całego naszego regionu - oświadczył. Dominik Kolorz dodał, że w ramach rozmów dotyczących polityki klimatycznej będą mogli przedstawiać swoje propozycje i ekspertów.

Powiązany Artykuł

małecki pap1200.jpg
Plan dla branży górniczej. Opracują go rząd, związki zawodowe i zarządy kopalń

Obie strony przyznały po spotkaniu, że dziś nie poruszono tematu likwidacji kopalń. Rozmawiano między innymi o problemie importu węgla i energii do Polski.

REKLAMA

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele resortów: aktywów państwowych, rozwoju i klimatu, spółek węglowych i energetycznych, reprezentanci strony społecznej oraz eksperci.
Kolejne spotkanie ma się odbyć w Katowicach.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej