more_horiz
Wiadomości

Lokomotywy ze specjalną grafiką. PKP Intercity włącza się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:52
PKP Intercity zaprezentowało na stacji Warszawa Wschodnia dwie lokomotywy z okolicznościową grafiką z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Na grafice znaleźli się m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller. Jest to bezpośrednie nawiązanie do specjalnego serwisu internetowego Bitwa1920.gov.pl, stworzonego przez zespół portalu PolskieRadio.pl we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". 
Jedna z lokomotyw upamiętniających 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Jedna z lokomotyw upamiętniających 100-lecie Bitwy WarszawskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że Bitwa Warszawska 1920 r. była wydarzeniem o olbrzymiej wadze nie tylko dla Polski.

"Dzięki tej bitwie Polska może być krajem wolnym"

bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń

- Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym - powiedział Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:25 Gliński PKP IAR.mp3 Piotr Gliński o Bitwie Warszawskiej 1920 roku (IAR)

Czytaj również:

Szef MKiDN podziękował spółkom skarbu państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej "Ojców polskiej niepodległości, generałów, którzy są autorami cudu nad Wisłą".

Elementy graficzne widoczne na lokomotywach to bezpośrednie nawiązanie do specjalnego serwisu internetowego Bitwa1920.gov.pl, stworzonego przez zespół portalu PolskieRadio.pl we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

"Nie tylko aspekty historyczne, ale także rozwój"

- Dzięki takiej inicjatywie możemy nie tylko realizować aspekty historyczne, ale również pokazywać naszą przeszłość. A przeszłość to jest tożsamość Polski: odzyskanie niepodległości, rozwój - również kolei - zaznaczył prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podczas briefingu na stacji Warszawa Wschodnia.

Jak mówił Chraniuk, mimo pandemii pasażerowie "w bardzo szybkim tempie wracają na kolej". Przypomniał, że spółka PKP Intercity realizuje duży program inwestycyjny, wart 7 mld zł, z czego ponad 4 mld zł "są już w kontraktach na zakup i modernizację taboru, modernizację stacji postojowych".

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Andrzej Olszewski z zarządu PKP SA nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, że sukces militarny w walce z bolszewikami nie byłby możliwy, "gdyby nie sprawność polskiej kolei i odwaga polskich kolejarzy". - Dzisiaj tę pracę naszą prowadzimy poprzez procesy inwestycyjne, największe w ostatnich 30 latach niepodległej Polski - wskazał.

PKP angażuje się w politykę historyczną

Okolicznościowo ozdobione lokomotywy będą m.in. prowadziły pociągi "Posejdon" z Warszawy do Kołobrzegu.

Posłuchaj
00:47 PKP Pszoniak IAR.mp3 Kolejarze dołączają do obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Bitwa Warszawska to nie jedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się kolejowy przewoźnik. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, PKP Intercity przygotowało specjalne grafiki, które zostały umieszczone na 20 lokomotywach. Na stołecznym Powiślu pojawił się też wtedy jubileuszowy mural.

Czytaj również:

Z kolei w ubiegłym roku jedna z lokomotyw należących do PKP Intercity zyskała okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich.

Bitwa Warszawska będzie miała pomnik

Przy okazji uroczystości na dworcu Warszawa Wschodnia wicepremier Piotr Gliński zapowiedział również, że za rok w stolicy będzie gotowy pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Minister powiedział, że na placu na Rozdrożu powstanie inwestycja upamiętniająca bitwę. Wyjaśnił, że będzie to między innymi 36-metrowy obelisk oraz przestrzeń edukacyjna.

agnieszka kamińska pap 1200.jpg
Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę
Posłuchaj
00:26 Gliński pomnik 1920 IAR.mp3 Piotr Gliński o planach budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku (IAR)

100 lat temu - 13 sierpnia 1920 roku - rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu, które nazywane jest Cudem nad Wisłą, zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Bitwa była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej.

PR24/IAR/PAP/Jan Odyniec /A. Pszoniak

Zobacz także

Zobacz także