Cenzura w Radiu Nowy Świat. Jedliński: Jethon przeniosła do nas wszystkie najgorsze wzorce Trójki
Piotr Jedliński oficjalnie odniósł się do powodów swojego odejścia z Radia Nowy Świat. Byłego prezesa stacji do szczerości skłoniły słowa Magdaleny Jethon, które nazywa "bezczelnym kłamstwem". "Staliśmy się skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie" - napisał Jedliński.
2020-08-13, 12:10
W czwartek w "Gazecie Wyborczej" ukazał się tekst Wojciecha Czuchnowskiego. Dziennikarz pisze o sytuacji w rozgłośni po odejściu Piotra Jedlińskiego. Przytacza w nim wypowiedzi Magdaleny Jethon.
Powiązany Artykuł
Afera po odejściu dziennikarza z Radia Nowy Świat. RPO nie stanie w obronie Jedlińskiego
- Jedliński nie był zmuszany do dymisji. Przeciwnie, gdy podjął taką decyzję, prosiliśmy, żeby tego nie robił, ale on nie chciał ustąpić. Prosiłam go o to osobiście, wiem, że robili to jeszcze inni. Sprawa nadal jest otwarta - zapewniła Magdalena Jethon.
Były prezes Radia Nowy Świat nazwał jednak te słowa "bezczelnym kłamstwem". "Dosyć. Ta wypowiedź, to bezczelne kłamstwo, mające najwyraźniej zdjąć jakąkolwiek odpowiedzialność z osób, które wymusiły na mnie dymisję" - napisał.
"Skrzywienie ideologiczne"
Dla uwiarygodnienia swoich słów Jedliński zacytował maila, którego otrzymał od Jerzego Sosnowskiego, udziałowca i członka kierownictwa radia. "Dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji" - przytacza Jedliński.
REKLAMA
"Sytuacja w Radio Nowy Świat jest taka, że z medium jakie wam obiecywałem, prosząc o sfinansowanie tego pomysłu, mającym być niezależnym, obiektywnym, prezentującym różnorodny obraz świata i otaczającej nas rzeczywistości, zapraszających komentatorów o różnych poglądach, staliśmy się skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie" - napisał były prezes stacji.
Powiązany Artykuł
Rzecznik Praw Tęczowych. Felieton Magdaleny Złotnickiej
"Wydawało mi się, że w ciągu dwóch dni, po wichurze emocji, udało się porozumieć. Ustąpiłem z funkcji prezesa, usunąłem się w cień, w imię dobra radia. Zgodziłem się, mimo ogromnych wątpliwości, na dalszą współpracę, pomoc, działanie, byle to nasze dziecko, radio wszystkich słuchaczy, istniało, rozwijało się" - kontynuował Jedliński.
- "Nie ma miejsca na łamanie wolności mediów". Wiceminister sprawiedliwości wezwał RPO do obrony Jedlińskiego
- "Tak się kończy lewacka poprawność polityczna". Mazurek o odejściu Jedlińskiego z Radia Nowy Świat
"Jej najgorsze wzorce"
Dziennikarz odniósł się również do działalności Magdaleny Jethon, która jest w kierownictwie Radia Nowy Świat. "Pani Magda Jethon, która przeniosła do nas wszystkie NAJGORSZE wzorce Trójki, ufna w swoją umiejętność mataczenia, które do tej pory było tolerowane, wiedząc, jak bardzo mi zależy na Radiu Nowy Świat, była pewna, że nawet widząc tak bezczelne kłamstwo, obciążające mnie w pełni za sytuację, »zamknę pysk« - napisał Jedliński.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Odeszli z Trójki, mówiąc o "cenzurze". Jedliński poznał "wolność słowa" w Radiu Nowy Świat
Wyraził on też nadzieję, że po tym wpisie artykuł Wojciecha Czuchnowskiego z cytatami Magdaleny Jethon nie zniknie z internetowego serwisu, bo - według niego - "oznaczałoby to cenzurę".
Ideologiczna afera wokół Radia Nowy Świat
Sprawa rozpoczęła się tym, że w serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat poinformowano o tymczasowym aresztowaniu Michała Sz. W przekazanej informacji działacz LGBT - który sam twierdzi, że jest kobietą i przedstawia się jako "Margot" - został określony jako mężczyzna, czyli tak, jak traktuje go polskie prawo. Informacja podana przez Radio Nowy Świat w tej formie wywołała gniew aktywistów LGBT, którzy w niedzielę zalali rozgłośnię falą negatywnych komentarzy w jej mediach społecznościowych. Wówczas po raz pierwszy do sprawy odniósł się prezes RNŚ, który postanowił bronić swojego prawa do wolności wypowiedzi.
Jedliński, odpowiadając na te zarzuty, napisał na Facebooku: "Jeżeli Margot oraz akolici, tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi? Trwa zmasowany atak, któremu się nie poddam. To, co robicie, z wolnością nie ma nic wspólnego".
REKLAMA
Wpis został po pewnym czasie usunięty
Kierownictwo Radia Nowy Świat w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych wskazało, że zastosowana przez stację forma męskoosobowa ("aktywista") w odniesieniu do "Margot" była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. "Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności" - głosiło oświadczenie.
"Samokrytyka" Jedlińskiego
Po tym, jak rozpętała się nagonka na Piotra Jedlińskiego, prezes spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat złożył swoistą samokrytykę na swoim Facebooku. Zamieścił post, w którym wciąż podkreślał znaczenie "obrony niezależności radia" oraz swojej wolności dziennikarskiej, jednak - jak stwierdził - zmienił się "kontekst całej sprawy".
Powiązany Artykuł
"Tolerują tylko stadne myślenie własnej grupy". Czabański o odejściu Jedlińskiego z Radia Nowy Świat
"Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy" - napisał na Facebooku.
REKLAMA
Pomimo zamieszczenia posta, który powinien uspokajać nastroje, w poniedziałek wieczorem rozgłośnia poinformowała o rezygnacji Piotra Jedlińskiego z funkcji prezesa.
jp
Powiązany Artykuł
REKLAMA