Łączenie kar pozbawienia i ograniczenia wolności. Senat przyjął projekt zmian
- Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, który znosi obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
2020-08-13, 23:05
Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu. Teraz projekt trafi do Sejmu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, jeżeli za przestępstwa wymierzono kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka wobec sprawcy karę łączną. Jeden z artykułów Kodeksu stanowił, że w razie skazania na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności. Sąd mógł orzec obie te kary jednocześnie jedynie, gdy łączna kara pozbawienia wolności nie przekroczyłaby 6 miesięcy, a kara łączna ograniczenia wolności - 2 lat.
Powiązany Artykuł
Rekompensaty za wybory korespondencyjne. Znamy wyniki głosowania Senatu
W czerwcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten - w zakresie, w jakim nakłada na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej - jest niekonstytucyjny.
"Kara jednego rodzaju"
Projekt ustawy dostosowującej przepisy do wyroku TK został wniesiony przez senacką komisją ustawodawczą. W nowym, projektowanym brzmieniu przepis Kodeksu karnego mówi o możliwości orzeczenia w opisanym przypadku kary łącznej, a nie obowiązku.
"Na skutek zobligowania sądu do łączenia z urzędu kar jednostkowych w ten sposób, że z mocy ustawy musiała zostać wymierzona kara jednego rodzaju, i to najsurowsza, skazany de facto tracił gwarancję sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Wnioskodawcy zaproponowali, by sąd mógł w takim przypadku orzec karę według własnego uznania.
REKLAMA
- Ostatni dzień posiedzenia Senatu. Tematem nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz ustawa prezydencka
- Gawłowski szefem senackiej komisji mimo zarzutów korupcyjnych. Halicki: wątpliwości są niezrozumiałe
"Pamiętać należy, że pozbawienie wolności jest środkiem ultima ratio, a skoro tak, to sąd powinien mieć możliwość rozważenia wszystkich okoliczności sprawy relewantnych w dniu wydania orzeczenia" - napisano.
pkr
REKLAMA
REKLAMA