Stulecie Bitwy Warszawskiej. Odsłonięto tablicę poświęconą ks. Skorupce i Armii Ochotniczej
Na murze konkatedry warszawsko-praskiej odsłonięto tablicę poświęconą księdzu Ignacemu Skorupce i żołnierzom Armii Ochotniczej. Upamiętnienie bohaterów zwycięstwa nad bolszewikami rozpoczęło główne, kilkudniowe uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
2020-08-14, 01:20
Dokładnie 13 sierpnia 1920 roku z terenu obecnej konkatedry, wzniesionej po latach jako wotum za zwycięstwo nad komunistyczną Rosją, wyruszył na front pierwszy batalion 236. Ochotniczego Pułku Piechoty wraz z księdzem kapelanem Ignacym Skorupką. 27-letni duchowny zginął 14 sierpnia pod Ossowem.
Powiązany Artykuł
![1200_Bitwa_1920_2.jpg](https://static.prsa.pl/images/e1a40d4a-44d9-4d45-9633-d584494e7009.jpg)
Zobacz serwis specjalny: BITWA WARSZAWSKA 1920
Posłuchaj
REKLAMA
Jednym z inicjatorów powstania tablicy był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W liście, odczytanym przez przewodniczącego Rady Programowej TVP Sławomira Siwka, były premier napisał, że wojna z bolszewikami nie była tylko konfliktem militarnym. - To nie było - jak mówią dziś niektórzy - starcie nacjonalizmu z socjalizmem. To było zderzenie cywilizacji, wolności z totalitaryzmem, wolności zakorzenionej w chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu z jej antytezą, odrzucającą Boga antycywilizacją z północnego wschodu - podkreślił prezes PiS.
Mur ochotników
Wiceminister kultury Jarosław Sellin zaznaczył, że tablica w hołdzie księdzu Skorupce i żołnierzom ochotnikom to początek upamiętnienia wiktorii 1920 roku w otoczeniu konkatedry warszawsko-praskiej. - Tutejszy teren pocmentarny przekształci się przy wsparciu mojego ministerstwa i Muzeum Historii Polski w mur ochotników, upamiętniający Armię Ochotniczą z 1920 roku - jej jednostki, żołnierzy i ich dowódców. Przy nim powstanie też ekspozycja o charakterze muzealno-edukacyjnym - zadeklarował wiceszef resortu kultury.
Powiązany Artykuł
![bitwa warszawska pap 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/8c2eac2c-bedc-4d97-b1e6-e6e85d6bd63e.jpg)
Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Jak doszło do Cudu nad Wisłą?
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterów 1920 roku poprzedziła msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W homilii, przywołując słowa świętego Jana Pawła II, hierarcha wezwał do dalszego spłacania długu wdzięczności wobec tych, którzy sto lat temu obronili Polskę i Europę przed bolszewizmem.
REKLAMA
dn
REKLAMA