Stulecie Bitwy Warszawskiej. Odsłonięto tablicę poświęconą ks. Skorupce i Armii Ochotniczej

Na murze konkatedry warszawsko-praskiej odsłonięto tablicę poświęconą księdzu Ignacemu Skorupce i żołnierzom Armii Ochotniczej. Upamiętnienie bohaterów zwycięstwa nad bolszewikami rozpoczęło główne, kilkudniowe uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

2020-08-14, 01:20

Stulecie Bitwy Warszawskiej. Odsłonięto tablicę poświęconą ks. Skorupce i Armii Ochotniczej
Odsłonięto tablicę poświęconą księdzu Ignacemu Skorupce i żołnierzom Armii Ochotniczej. Foto: Twitter/Karol Darmoros

Dokładnie 13 sierpnia 1920 roku z terenu obecnej konkatedry, wzniesionej po latach jako wotum za zwycięstwo nad komunistyczną Rosją, wyruszył na front pierwszy batalion 236. Ochotniczego Pułku Piechoty wraz z księdzem kapelanem Ignacym Skorupką. 27-letni duchowny zginął 14 sierpnia pod Ossowem.

Powiązany Artykuł

1200_Bitwa_1920_2.jpg
Zobacz serwis specjalny: BITWA WARSZAWSKA 1920

Posłuchaj

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej odsłonięto tablicę poświęconą ks. Skorupce i Armii Ochotniczej. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jednym z inicjatorów powstania tablicy był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W liście, odczytanym przez przewodniczącego Rady Programowej TVP Sławomira Siwka, były premier napisał, że wojna z bolszewikami nie była tylko konfliktem militarnym. - To nie było - jak mówią dziś niektórzy - starcie nacjonalizmu z socjalizmem. To było zderzenie cywilizacji, wolności z totalitaryzmem, wolności zakorzenionej w chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu z jej antytezą, odrzucającą Boga antycywilizacją z północnego wschodu - podkreślił prezes PiS.

Mur ochotników

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zaznaczył, że tablica w hołdzie księdzu Skorupce i żołnierzom ochotnikom to początek upamiętnienia wiktorii 1920 roku w otoczeniu konkatedry warszawsko-praskiej. - Tutejszy teren pocmentarny przekształci się przy wsparciu mojego ministerstwa i Muzeum Historii Polski w mur ochotników, upamiętniający Armię Ochotniczą z 1920 roku - jej jednostki, żołnierzy i ich dowódców. Przy nim powstanie też ekspozycja o charakterze muzealno-edukacyjnym - zadeklarował wiceszef resortu kultury.

Powiązany Artykuł

bitwa warszawska pap 1200.jpg
Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Jak doszło do Cudu nad Wisłą?

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterów 1920 roku poprzedziła msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W homilii, przywołując słowa świętego Jana Pawła II, hierarcha wezwał do dalszego spłacania długu wdzięczności wobec tych, którzy sto lat temu obronili Polskę i Europę przed bolszewizmem.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej