more_horiz
Wiadomości

Szef MON: pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego wojska

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 14:40
- Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego, a bez morale nawet najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa - oświadczył w Radzyminie minister obrony Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak w Radzyminie
Mariusz Błaszczak w RadzyminieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i w czasie uroczystości poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej Mariusz Błaszczak mówił, że "wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy". - Dziś budujemy silną Polskę. Żeby Polska była silna, Wojsko Polskie musi być silne. Z roku na rok jest coraz silniejsze - mówił minister. Przypomniał m.in. podpisaną w sobotę umowę o wzmocnionej współpracy wojskowej z USA, która - jego zdaniem - wzmacnia bezpieczeństwo Polski.

Jak jednak dodał, "najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeśli brakuje morale". - Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego - stwierdził minister obrony.


Posłuchaj
00:27 blaszczak2.mp3 Mariusz Błaszczak: pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego wojska (IAR)

 

Jak zaznaczył, "budujemy silną Polskę również w wymiarze duchowym". - Daj Boże, za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, żebyśmy w dzisiejszych czasach stawili czoła neobolszewizmowi - ideologii, która zagraża rodzinie, rujnuje kulturę, cywilizację europejską - mówił Mariusz Błaszczak w czasie uroczystości.

błaszczak radzymin 1200 pap.jpg
Apel pamięci i złożenie wieńców. Szef MON oddał hołd żołnierzom Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie

Spiżowa figura Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski - stoi w Radzyminie obok sanktuarium Świętego Jana Pawła II, przy trasie S8, na pięciometrowym kamiennym postumencie. Jest widoczna dla wszystkich jadących z Warszawy i od strony Białegostoku.

Bp Kamiński poświęcił w Radzyminie figurę Matki Bożej Łaskawej - Strażniczki Polski

W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w niedzielę bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II.

W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wcześniej oddał hołd poległym żołnierzom na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, gdzie odbył się apel pamięci. Byli także przedstawiciele władz samorządowych.

Czytaj także:

Aktu poświęcenia dokonano w czasie mszy św. koncelebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka oraz biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszko.

- Maryja – Custos Poloniae (strażniczka Polski) obrana przez króla Jana Kazimierza Królową – Regina Regni Poloniae – w szczególnej opiece i obronie ma Rzeczpospolitą, jej wojsko i wszystkie stany - powiedział w homilii bp Kamiński, podkreślając rolę Matki Bożej w dziejach polskiego narodu. Maryjo! - Tyś wywyższeniem Warszawy - podkreślił.

Biskup warszawsko-praski powiedział, że odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie jest wyrazem wdzięczności Bogu za orędownictwo Maryi i wyproszenie "cudu nad Wisłą" w 1920 roku.

- Pragniemy Cię uczcić w owej postaci ze spiżu, kiedy jawisz się nam, jako Matka Łaskawa; gdy powstrzymujesz i kruszysz strzały słusznego gniewu naszego Ojca, kiedy patrzysz na nas obliczem pełnym zatroskania i swoistego przejęcia się losami swoich dzieci - powiedział.

"To szczególne miejsce na mapie diecezji"

Zapowiedział, że będzie to szczególne miejsce na mapie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie wierni będą mogli powierzać Bogu swoje sprawy, licząc na orędownictwo Matki Bożej Łaskawej.

Przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku nie rozwiązywało kwestii granic.

- Państwo polskie w takim, a nie innym położeniu geopolitycznym, nie jest obcym darem, który można otrzymać za darmo. Żeby Polska była Polską – musieli ją obronić Polacy - przed pogardą obcych i przed własnym zwątpieniem - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że "rok 1920 był dla Polaków czasem dorastania do tego wielkiego wyzwania, jakim będzie wywalczenie granic, obrona polskiej i europejskiej wolności przed idącą od sowieckiego wschodu totalitarną nawałą i odbudowy normalnego życia".

Zwrócił uwagę, że warunkiem udzielenia pomocy ze strony przedstawicieli mocarstw Zachodnich obradujących w Londynie, miało być "ustąpienie ze stanowiska Józefa Piłsudskiego, naczelnego wodza".

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem