Dyplomacja PRL wobec karnawału "Solidarności". Dyskusja panelowa historyków
O dyplomacji PRL wobec karnawału "Solidarności" 40 lat temu rozmawiali historycy podczas debaty zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
2020-08-27, 19:18
Powiązany Artykuł

Prezydent: Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski
Profesor Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN zaznaczył, że sierpniowe strajki wywołały szybką reakcję służb dyplomatycznych ówczesnej władzy. - Pojawiają się instrukcje o informowaniu zagranicy dla ambasad - tak zwane zapisy dnia. Jest wyraźne zastrzeżenie, by samemu nie zaczynać żadnej rozmowy na temat sytuacji w Polsce - dodał.
Piotr Długołęcki z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o dużym zainteresowaniu zagranicznych dziennikarzy strajkami "Solidarności" w Polsce i reakcji polskiej dyplomacji. - Z placówek płyną prośby, że dziennikarze składają wnioski wizowe, z kolei centrala wysyła zalecenia, by ograniczyć przyjazdy dziennikarskiej do Polski - ta sytuacja trwa w 1980 i 1981 roku - zaznacza.
Posłuchaj
Debatę zorganizowano w związku z publikacją tomu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1980 lipiec-grudzień". To 27 tom opublikowany w ramach tej serii. Zawiera 527 dokumentów, które ukazują politykę zagraniczną PRL w drugiej połowie 1980 roku. Tom jest w całości do ściągnięcia ze strony Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych www.pism.pl.
REKLAMA
pkur
REKLAMA