Egzamin na dowódcę plutonu, czyli jak WOT buduje swoje kadry

Podchorążowie Wojsk Obrony Terytorialnej na poligonie pod Toruniem zdawali egzaminy praktyczne na dowódcę plutonu. Nasz reporter sprawdził, jak uczestnicy 12-miesięcznego kursu oficerskiego radzili sobie z zadaniami.

2020-09-01, 16:00

Egzamin na dowódcę plutonu, czyli jak WOT buduje swoje kadry
Egzamin podchorążych WOT na dowódcę plutonu. Foto: PR/Paweł Kurek

Podchorążowie, którzy brali udział w egzaminach praktycznych na poligonie pod Toruniem, ukończyli 12-miesięczne Studium Oficerskie w Akademii Wojsk Lądowych współorganizowane przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kurs przeznaczony jest zarówno dla cywili, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej, jak i dla pełniących służbę terytorialsów.

Podchorążowie, którzy zdadzą teoretyczne i praktyczne egzaminy, będą pełnić zawodową służbę wojskową w ramach WOT jako dowódcy plutonu.

Integralny element obrony

St. kpr. pchor. Bartosz Florczak miał między innymi za zadanie przeprowadzić plan zasadzki. - Myślę, że dobrze mi poszło - mówi, dodając, że złożony z cywilów WOT jest integralnym elementem obrony państwa. - Jest potencjał wśród tych ludzi i myślę, że dam radę nimi dowodzić - zaznacza.

St. szer. pchor. Roksana Grodek przed egzaminem z kierowania ogniem obawiała się jedynie stresu. - Jesteśmy dobrze przygotowani do teoretycznego i praktycznego egzaminu. Szczęście żołnierskie nam dzisiaj dopisze - zapewniała.

REKLAMA

Jak sobie poradzili inni uczestnicy egzaminu i jak on przebiegał? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

****

Dla kandydatów na oficerów pełniących terytorialną służbę wojskową przeznaczony jest 13-miesięczny kurs stacjonarno-zaoczny tzw. Agrykola, który realizowany jest w akademiach wojskowych. Na kurs mogą być skierowani żołnierze szeregowi i podoficerowie, którzy posiadają wyższe wykształcenie, bardzo dobre opinie służbowe, a także pozytywnie ukończyli postępowanie kwalifikacyjne.

WOT realizuje również kurs podoficerski "Sonda", skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu "Agrykola". Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Prowadzony jest przez brygady OT, a egzamin końcowy organizuje Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Paweł Kurek

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej