Matura 2020. Rusza sesja poprawkowa
- We wtorek po popołudniu przeprowadzone zostaną poprawkowe egzaminy maturalne. W tym roku będą to tylko egzaminy pisemne. Chęć zdawania poprawki zgłosiło 57,3 tys. abiturientów - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
2020-09-08, 06:28
Egzaminy poprawkowe rozpoczną się o godzinie 14.00 (w latach ubiegłych egzaminy odbywały się rano). Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wśród zdających 8 września będą absolwenci tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy w czerwcu lub lipcu przystąpili do wszystkich obowiązkowych egzaminów maturalnych i nie zdali jednego z nich, a także absolwentów lat ubiegłych, którzy w 2020 r. ponownie przystąpili do egzaminu maturalnego i także nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu.
Musieli oni do 14 sierpnia złożyć pisemny wniosek o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym. Wnioski złożyło 57,3 tys. abiturientów.
Powiązany Artykuł
Indywidualne nauczanie także na odległość. Minister edukacji podpisał nowelę rozporządzeń
Matematyka na czele
Jak poinformował dyrektor CKE najwięcej zdających - blisko 43,2 tys. - zadeklarowało chęć przystąpienia do pisemnego egzaminu maturalnego z matematyki. Do poprawkowego egzaminu pisemnego z języka polskiego ma przystąpić niemal 7,4 tys. abiturientów. Wśród egzaminów pisemnych z języków obcych najwięcej poprawek - 6,1 tys. - abiturienci zdawać będą z języka angielskiego. Z pozostałych języków obcych egzaminy zdawać będzie 639 osób: z języka niemieckiego - 457, rosyjskiego - 165, hiszpańskiego - 13, francuskiego - 3, białoruskiego - 1.
Wyniki egzaminów poprawkowych abiturienci poznają 30 września.
W tym roku w związku z epidemią koronawirusa egzaminy maturalne odbyły się nie w maju, jak w latach ubiegłych, ale w czerwcu. Sesja w terminie głównym przeprowadzona została w dniach 8-29 czerwca. Abiturienci, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, mogli to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 8-17 lipca. Wyniki matur zostały ogłoszone 11 sierpnia.
REKLAMA
Trzy egzaminy
Powiązany Artykuł
Będą zmiany w maturach. Szef CKE wyjaśnia, jakie i kiedy
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wówczas, że maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Prawo do poprawki ma 17,2 proc. abiturientów. Spośród absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a prawo do poprawki ma 12,5 proc. Spośród absolwentów techników maturę zdało 62,2 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Abiturienci muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
W tym roku nie było dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostały one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy musieli przedstawić wynik uzyskany z egzaminu ustnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Podstawowe warunki
Powiązany Artykuł
"Szkoły się bardzo dobrze przygotowały". Stachowiak-Różecka o edukacji w dobie pandemii
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej dodatkowo zdają dwa egzaminy z języka ojczystego: pisemny i ustny. W tym roku również oni nie mieli obowiązkowego egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
REKLAMA
Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.
pkr
REKLAMA
REKLAMA