Minister rolnictwa: powinniśmy wzmocnić ochronę zwierząt w Polsce

- Pracujemy nad rozporządzeniem i działaniami, które mają wprowadzić dobrostan wszystkich zwierząt. Trzeba racjonalnie rozważać za i przeciw - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Jan Krzysztof Ardanowiski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

2020-09-09, 13:56

Minister rolnictwa: powinniśmy wzmocnić ochronę zwierząt w Polsce
Jan Krzysztof Ardanowski. Foto: PR24

Minister rolnictwa odniósł się do projektu ustawy o ochronie zwierząt, którą przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada ona m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Wcześniej minister był przeciwny podobnym rozwiązaniom. 

- Diabeł tkwi w szczegółach. Uważam, że powinniśmy zaostrzyć ochronę zwierząt w Polsce i nie dopuścić do patologii z tym związanych. Dlatego pracujemy nad rozporządzeniem i działaniami, które mają wprowadzić dobrostan wszystkich zwierząt. Trzeba racjonalnie rozważać za i przeciw. Ważne jest to, że zwierzęta futerkowe utylizują kilkaset tysięcy ton odpadów mięsnych. Jeżeli nie one, to trzeba te odpady spalić lub utylizować w zakładach mięsnych - twierdzi Ardanowski.

Będą większe środki na OZE?

Powiązany Artykuł

Mazur 1200.jpg
Forum Ekonomiczne 2020. Krzysztof Mazur: chcemy tworzyć fabryki odporne na COVID-19

Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi zapytaliśmy też o politykę klimatyczno-energetyczną rządu. - Do tej pory rolnicy nie musieli inwestować w OZE. To była kosztowna dodatkowa zabawka. Dopiero polityka państw stawiająca na wykorzystanie źródeł odnawialnych sprawia, że rolnicy zaczynają poważniej o tym myśleć - uważa Ardanowski.

- Wieś ma zasoby, ale nie ma pieniędzy. Dlatego rolnicy nie inwestują w OZE. Rolnictwo w Europie w ogóle cienko przędzie. Nigdzie w Europie rolnicy nie są ludźmi zamożnymi. Stąd między innymi ucieczka ludzi ze wsi do miast - dodaje minister.

REKLAMA

Czy rząd zwiększy zatem środki na OZE? - To się już dzieje - twierdzi szef resortu rolnictwa i jako przykład podaje program dotyczący zwiększenia liczby paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach.

Czytaj również:

- Okazuje się, że ta niewielka kwota, czyli 5 tys. zł dofinansowania, zrobiła rewolucję. Obecnie mamy do czynienia z około 290 tys. instalacji paneli w prywatnych domach. Przygotowujemy następne środki. Wiele z nich będzie można przeznaczyć na OZE w nowej perspektywie finansowej. Będę bardzo mocno o to zabiegał - deklaruje nasz rozmówca.

Największe Forum Ekonomiczne w Europie Środkowo-Wschodniej 

Hasłem tegorocznego Forum Ekonomicznego, które odbywa się wyjątkowo w Karpaczu, jest "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota". W trzydniowym wydarzeniu, którego organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, biorą udział eksperci, politycy, przedstawiciele rządu i przedsiębiorcy z kraju oraz zagranicy.

REKLAMA

Forum Ekonomiczne jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Klaudia Dadura, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej